İşte kış aylarının en sinsi hastalığı soğuk kurdeşenin belirtilerivirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! korunma yolları ve tedavi şekli...
12 Ocak 2009 / 12:00
72047 - Soğuk Kurdeşenine Dikkat !
Soğuk havavirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! karvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! yağmura maruz kalanlarda çok sık rastlanan bir rahatsızlık da soğuk ürtikeri ya da kurdeşendir.

Bu durumvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! soğuk cisimlerle temas veya soğuk yiyecekvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! içeceklerle de ortaya çıkabilir. Şiddetli kaşıntıvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! kabarma ve kızarıklık yapar...İnsanlar soğuklardan çok farklı şekilde etkilenirler. Kiminin elleri üşürvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! kiminin ayakları buz gibidirvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! kiminin içi titrer.

Ünlü deprem profesörü Şener Üşümezsoy gibi kışın ortasında kısa kollu atletle gezenler de varvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! yedi kat giyinse de tir tir titreyenler de. Şener Hoca'nın soyadından da anlaşılacağı gibivirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! soğuktan etkilenme daha çok kalıtsal ve yapısal bir özelliktirvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! bir hastalık belirtisi değildir.

Vücudumuzun kıştan en çok etkilenen yerivirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! dış ortamla sürekli temas halinde olan derimizdir. Soğuk ve kuru havadavirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! hele de rüzgâr ve ayaz varsavirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! yüzümüzvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! burnumuzvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! kulaklarımız ve ellerimiz üşümeyevirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! soğumaya ve daha sonra kızarmayavirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! hatta kaşınmaya ve yanmaya başlar. Soğukta derimizde bazı anormal reaksiyonlar da görülebilirvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! soğuk ürtikeri bunlardan biridir.

CİDDİ SORUNLAR DOĞURABİLİR
Soğuk havavirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! karvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! yağmura maruz kalanlarda çok sık rastlanan bir rahatsızlık soğuk ürtikeri ya da kurdeşendir. Bu durumvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! soğuk hava dışında soğuk cisimlerle temas veya soğuk yiyecek ve içeceklerle de ortaya çıkabilir. Ürtikervirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! daha çok soğukla doğrudan teması olan yüzde ve ellerde dakikalar içinde ortaya çıkar. Bunlarvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! şiddetli kaşıntıya neden olan kızarıklık ve kabarmalar şeklinde görülür.

Belirtilervirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! soğuğa maruz kalan kısımlar ısıtıldığında daha da ağırlaşır. Soğuk bir nesnenin tutulması elde kabarma ve şişmelere yol açarkenvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! çok soğuk bir şeyin yenmesi ise dudakların şişmesine neden olurvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! çok nadiren dil ve boğaz da etkilenebilir. Soğuk suda yüzerken olduğu gibi vücudun büyük kısmının soğuğa maruz kalması durumunda tansiyon düşüklüğüvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! bayılma ve ölüme kadar gidebilen yaygın reaksiyonlar da gelişebilir.

ÖMÜR BOYU SÜREBiLiR
Soğuk ürtikerivirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! daha çok 15-30 yaş arasındaki gençlerde görülen bir rahatsızlıktır. Genellikle 5-10 yıl sürdükten sonra kendiliğinden geçervirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! ancak bazı kişilerde ömür boyu da devam edebilir. Hastaların yüzde 90'ında soğuk ürtikerinin nedeni belli değildir. Yüzde 10 hastada ise neden kanda bulunan kriyoglobülin ismi verilen ve soğukta çökelme gösteren proteinlerdir. Bu proteinlervirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! bazı enfeksiyonlarvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! romatizmal hastalıklar ile bazı lösemi ve lenfomalarda da ortaya çıkabilir. Soğuk ürtikerinin sağlam insanlara kan nakli ile geçebileceği de ileri sürülmüştür.

AİLESEL SOĞUK ÜRTİKERİ
Soğuk ürtikerinin çok ender olarak bazı ailelerde görülen bir formu da vardır. Buna ailesel soğuk ürtikeri ismi verilir. Bu hastalık çok küçük yaşlarda belirti verir ve tüm ömür boyu devam eder. Ürtiker bunlarda soğuğa maruz kalındıktan hemen sonra değilvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! 1-5 saat geçtikten sonra gelişir.

Oluşan kabarıklıklar da kaşıntılı olmaktan çok ağrı ve yamaya yol açar. Bir atak genellikle 1-2 gün sürer ve çoğu zaman ateşvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! titremevirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! eklem ağrılarıvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! baş dönmesivirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! baş ağrısıvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! bulantı gibi şikayetlerle birliktedir.

YÜZÜ KAŞKOL İLE KAPATIN
Soğuk ürtikerinin kesin bir tedavisi yoktur. Bu kişilerin ani ısı değişikliklerine karşı çok dikkatli olmaları gerekir. Soğuk havada yüz bir kaşkol ile kapatılmalıvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! eldiven giyilmelidir. Ayağa yün çorap ve bot ya da çizme giyilmelidir. Bu kişiler soğuk havada efor yapmaktanvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! özellikle de soğuk suya girmekten kaçınmalıdır. Duyarlı kişilerin soğuğa maruz kalacakları zaman önceden antihistaminik ilaç almaları gerekir. Çok duyarlı olan hastaların iklimi daha sıcak olan yerlere taşınmaları önerilir.

TANI İÇİN BUZ- KÜP TESTİ YAPILIR
Soğuğa maruz kalan kişilerde tipik klinik bulgularla tanı koymak çok kolaydırvirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! ama bazen soğuk ürtikeri su ürtikeri ile karıştırılabilir. Su ürtikerivirgs - Soğuk Kurdeşenine Dikkat ! suyla temas edilen yerlerde kabarmalar olmasıdır. Burada suyun soğuk veya sıcak olmasının bir önemi yoktur. Kesin tanı için buz-küp testi ile uygulanır. Bir buz küpü veya 0-4 derece soğukluğundaki cisim deriye 4-5 dakika süreyle temas ettirilir. Derinin daha sonra ısıtılmasını takiben o kısmın kızarıp şişmesi ile tanı kesinleştirilmiş olur.

Bugün Dr. Ajmet Rasim KÜÇÜKUSTA