Meme kanserine karşı korunmada, beslenmenin rolü büyüktür.
* Meme kanserinden korunmada, özellikle fibro kistik memelerde kullanımı önerilen ilk iki besin; soya yağı ve keten tohumudur.
* Keten tohumu hem antiöstrojenik, hem de hafif antioksidan etkisiyle meme kanserini önlemede önerilir.
* Ancak meme kanseri olmuş kişide, keten tohumu ve soya yağı önerilmez.
* Yapılan çalışmalarda; yeşil çayın, meme kanseri riskini azalttığı görülmüştür. Güçlü antioksidan etkiye sahip olan yeşil çayı, günde 3-4 fincan tüketin.
* Soğan ve sarmısak yemeklerimizden eksik olmayan mucizevi iki besindir. Yüksek oranda selenyum ihtiva ederler. Selenyum, serbest radikaller adı verilen zararlı kanserojen maddeleri nötürleştiren bir mineraldir. Her yemeğinize bol sağan ve sarmısak eklemeniz büyük oranda riski azaltacaktır.Kansere kabakla savaş açın!
Kabağın içerdiği Beta-karoten, birçok kanser çeşidini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca sigara içenlerin akciğer kanserine yakalanma riskini azaltabilir. Beta-karoten, kalp krizi ya da felce sebep olan, ateoroskleroz ya da damar sertleşmesini de önler. Güçlü bir antioksidan olan kabak; vücudun enfekisyonlara karşı savaşmasına da yardımcı olur. Kabak çekirdeğinin yağı ise, prostat problemlerini önleyen harika bir çinko ve doymamış yağ asidi kaynağıdır.