ZAYIFLAMAK İÇİN YAPILAN YANLIŞLAR

Son birkaç yıldır tüm sağlıkla uğraşan kişiler çağımızın hastalığı olarak obeziteyi görüyorlar. Çünkü obezite başta kalp, şeker ve tansiyon gibi en çok insan ölümüne neden olan hastalıklar için bir risk faktörü. Bu nedenle obezitenin önlenmesi için önemli derecede çaba sarf ediliyor. İnsanlarda gerek sağlık gerekse daha iyi görünmek adına kilolarını kontrol etmeye çalışıyorlar. Fakat bilim adamları için bir hastalık olan şişmanlık veya obezite halk arasında hastalık olarak düşünülmediği için çoğunlukla hatalı yöntemler uygulanıyor. Bu hatalı yöntemleri sonucunda hastalar çok ciddi sağlık sorunlarıyla veya bir daha kaybedemeyecekleri kilolarla baş başa kalıyorlar.

• Obezite nedir? Sebepleri nelerdir?
• Obezite veya şişmanlık kişinin boyuna göre kilosunun olması gerekenden fazla olması durumudur. Çocukluktan itibaren görülebilir ve çocukluk çağında başlayan obezite tedavisi en zor obezitedir. Çok fazla nedeni olan bir hastalıktır. Aile, kalıtım, çevresel etmenler, aşırı yeme, öğün atlama, hızlı yeme gibi nedenlerinin yanı sıra psikolojik veya hormonal bozukluklardan kaynaklı obezitede görülmektedir. Son dönemde 41’den fazla genin obeziteyle ilişkili olduğu bulunmuştur. Fakat insanın bu genlere sahip olması eğer aşırı enerji alımı yoksa kilo alımına neden olmamaktadırlar.

• Zayıflama yöntemleri olarak neler kullanılıyor?
• Aç kalma, akupunktur, zayıflama yiyecekleri, içecekleri veya tabletleri, aşırı su içme, çok düşük kalorili diyetler, lahana, karpuz, muz diyeti gibi tek yönlü beslenmeye yönelik diyetler, besinleri içeriklerine göre ayırma, zayıflama eşofmanları, korseleri, normalde doktor kontrolünde ve kısa süreli kullanılması gereken ilaçlar, liposuction yani yağ aldırma, mideye kelepçe taktırma uygulanan yöntemlerden bazıları

• Aç kalma ya da çok düşük kalorili diyetler tüketmenin yaratacağı sorunlar nelerdir?
• Aç kalmanın veya çok düşük kalorili diyetler tüketmenin sonucunda vücut metabolizma hızını düşürür. Yani normal aktivitelerini sürdürdüğü halde harcadığı enerji miktarı gittikçe azalır. Ayrıca normal şartlar altında vücut enerji için önce karbonhidrat sonra yağları kullandığı halde kişi aç kalmaya başlarsa yağ depolarını her ihtimale karşı sakla¤¤¤¤¤ öncelikle proteinlerini yakmaya başlar. Bunun sonucu da kas kaybı olur. Diyeti bırakan ya da aç kalarak zayıflayamayacağını anlayan kişi yemek yemeye başladığında ise vücudun ilk işi kaslarını tamamlamak olur. Vücut protein depolarken aynı zamanda yağ depolamaya da başlar ve kişi diyete başladığından daha kilolu bir hale gelir.

• Zayıflama yiyecek, içecek ve tabletlerinin yararı yok mudur?
• Bu tip yiyecekler ve içecekler nedeniyle barsak problemleri özelliklede ishal görülmektedir. Normal beslenen kişilerde tüm besin öğeleri (vitaminler, mineraller vs) vücuda alındıktan sonra ihtiyaç duyulduğu kadar kullanılır gerekliyse depo edilir, fazlası ise atılır. Vitamin, mineral ve posanın en önemli özellikleri bütün hastalıklara karşı koruyucu olmalarıdır. Kalp hastalıkları, kolesterol, şeker, posanın, vitamin ve minerallerin yetersiz alımından kaynaklanan rahatsızlıklarda ve en önemlisi sağlığın korunmasında bu besin öğeleri vazgeçilmezdir. Fakat zayıflama amacıyla kullanılan bu yiyecek ve içecekler doğal yiyeceklerle alınan tüm besin öğelerinin hızla vücuttan atılmasına neden olur. Kişinin bağışıklık sistemi zayıflar enerji alımı yetersiz hale gelir.

• Peki, zayıflama yiyecek veya içeceklerinin yanında vitamin veya mineral tabletleri kullanmak sorunu çözer mi?
• Maalesef hayır. Vitamin ve ya mineral tabletlerinin vücutta kullanım oranı doğal gıdalarla alınanların yarısından azdır veya tabletin içinde bulunan şekilleri vücut tarafından kullanıma uygun olmayabilir. Yani her durumda vitamin ve mineral yetersizliği görülecektir. Ayrıca gerekenden fazla alınan vitamin veya mineralleri vücuttan atmak için böbrekler aşırı yorulacağından böbrek yetmezliği sorunuyla karşılaşılabilir.

• Bu çeşit zayıflama ürünleri başka sağlık sorunlarına neden olur mu?
• Barsaklar çok hızlı alışkanlık geliştiren organlardır. Bu ürünlerin uzun dönem kullanımlarında normal barsak fonksiyonları bozulur. Vücuda alınan besinlerin yeterli kullanılamayışı organ bozukluklarına yol açabilir. Özellikle safra kesesi taşları ve pankreasta görülen sıkıntılara bağlı olarak şeker hastalığı görülme riski artar. Yetersiz enerji alımına bağlı görülen kas yıkımı sırasında oluşan kanserojen maddeleri vücuttan atacak vitamin, mineral ve posa olmadığı için ileriki yaşlarda kansere yakalanma riskini çok artırır.

• Su içmek, tokluk hissi yarattığı, vücuttan zararlı maddelerin atılmasında görev aldığı, cildi güzelleştirdiği ve zayıflattığı için öneriliyor. Aynı zamanda sağlıklı. Zayıflamak için kullanılamaz mı?
• Vücuda aşırı su alındığı zaman 'su zehirlenmesi' adı verilen olayın kalp ve böbrek yetersizliğine sebep olarak ölüme yol açabileceğini bilmek gerekiyor. Suyun böbreklerden atılması sırasında aşırı derecede potasyum kaybı olur. Potasyumun vücutta fazla birikmesi de az olması da kalp krizi için yeterli bir sebeptir. Bu nedenle günlük 8-10 su bardağı sudan fazlasını tüketmek zararlıdır.

• Yani fazla su tüketmek öldürebilir mi?
• Örnek vermek gerekirse: ‘Londra'da düzenlenen maratona katılan koşucu David Roger, fazla su içme sonucu yarış sonrasında hayatını kaybetti. Maratonun gerçekleştiği pazar gününün son 27 yılın en sıcak günü olduğunu söyleyen yetkililer 22 yaşındaki Roger'ın gün içinde çok fazla su tükettiğinin belirlendiğini kaydetti. 3 saat 30 dakikada yarışı tamamlayan Roger, 1981'de ilk kez düzenlenen Londra maratonundan beri ölen dokuzuncu kişi oldu. ‘ Bu haber 2007 yılına ait.

• Besinleri içeriklerine göre ayırmak mümkün mü?
• Yağın dışında tüm besinler kompleks bir yapıdan oluşmaktadır. Yani etin içinde hem yağ hem de protein varken, meyvelerin içinde çok düşük miktarda da olsa protein ve karbonhidrat bulunmaktadır. Ekmek, makarna gibi besinlerde yağ, karbonhidrat ve protein birlikte bulunur. Besinleri içeriklerine göre ayırmayı hedefleyen diyetler olsa da bu yapmaya doğa izin vermemektedir. Besinleri ayırmaya yarayan programlarda diyetten çıkarılabilecek tek besin öğesi yağdır.

• Yağ tüketimini azaltmak kilo vermeye yardımcı olmaz mı?
• Eğer çok yağlı besinler tüketiliyorsa yağ kısıtlaması kilo vermeye yardımcı olacaktır. Sağlıklı miktarda yağ tüketimi olduğu halde diyetten yağ çıkartılırsa kişi yağda eriyen vitaminlerin eksikliği ile karşılaşacaktır. Ayrıca dışardan yeterli miktarda yağ alınmadığı zaman besinlerle kolesterol alımı da azalır. Dışardan yeterli kolesterol alınmadığında, vücut kendi kolesterol üretmeye başlar ve bu sorun ilaç kullanımıyla bile tam olarak aşılamaz. Yani diyetten yağın çıkarılması kalp hastalığı için risk faktörüdür denebilir.

• Lahana, karpuz veya muz diyeti gibi günlük hayatta tükettiğimiz besinlere dayalı bir diyet programının sonuçları ne olabilir?
• Lahana diyeti, karpuz, patates, muz diyetleri, maydanoz suyu, elma sirkesi tüketimi vBulletin girişimler kişilerin mideleri sürekli dolu olduğu için diğer besinlerden isterseler bile tüketmelerini engeller. Bu tarz diyetler kişilere tek tip besinle beslenmeyi önerir. Osteoporoz, safra taşları, böbrek hastalıkları, kardiyovasküler hastalıklar, bazal metabolizma hızının düşmesi (vücudun çalışma hızı), kansızlık, dikkat azalması, uyuşukluk, saç dökülmesi, yorgunluk, bulantı ve kusma tek tip besine dayanan diyet programlarının neden olduğu sağlık sorunlarından sadece bir kısmı. Ayrıca B1 vitamin eksikliğine bağlı olarak yürüyüş ve ya konuşmada ciddi bozukluklar görülmesi, B grubu diğer vitaminlerin yetersiz alımı sonucu (zayıflamak için tahıl grubu besinleri diyetinden çıkaran kişilerde de görülebiliyor) sebepsiz depresyon ve intihar gibi sorunlarda bilinçsiz diyet uygulayan insanların sonu olabilir.

• Zayıflama eşofmanları ya da korseleri de mi sağlıksızdır?
• Bu tip ürünler kişinin bölgesel olarak terlemesine ve o bölgede incelmeye neden olmaktadır. Kişinin kullandığı eşofman ya da korseyi çıkardıktan sonra birkaç bardak su içmesi kaybedilen kilonun geri alınmasına neden olur. Zayıflama kemerleri de yukarda saydığım ürünlere benzer özellik gösterirler. Çok düşük seviyede verilen elektrik akımı kaslarda yağ yıkımına neden olmaz ama o bölgedeki kan dolaşımını rahatlattığı için kişi kendini daha iyi hisseder.

• Akupunktur yaptırsak?
• Akupunktur yaptıranlarda kulağa iğne batırılmasıyla iştahın kesildiği fakat tek başına yeterli olmadığı söyleniyor. Yanında diyette yapmak gerekiyor. Fakat önerilen diyetler genellikle enerji yoğunluğu çok düşük olduğu için metabolizma hızının azalmasına neden oluyor. Ayrıca alınan gıdanın yetersiz oluşu vitamin ve mineral eksikliklerini de beraberinde getirir. Mineral kaybını engellemek için günde 4–5 şişe kadar soda önerilir. Bu miktarda tüketilen soda gastrit sebebi olabilir. Ayrıca yüksek miktarda sodyum içeren soda tansiyonun yükselmesine de neden olabilmektedir.

• Zayıflattığı kanıtlanan bir yiyecek veya içecek var mı?
• Şu anda bilinen tüm besinler üzerinde sürekli araştırmalar devam etmekte fakat maalesef bilim adamları herhangi bir yiyecek için bu zayıflatır diyemiyor. Yine de günde 3-5 tane cevizin zayıflama ve kolesterolü düşürme üzerinde etkili olabileceğine dair bir çok araştırma bulunuyor.

• Zayıflamak için ne yapmak gerekir?
Kendi kendinize zayıflamaya çalışmanın ne tür sağlık sorunları doğurabileceğine dair örnekleri yukarıda saydım. Bu nedenle sağlıklı zayıflayabilmek için mutlaka bir sağlık kuruluşundan yardım almak gerekir.