Sağlık kaynağı C vitamini, aynı zamanda yağları yakma görevi de yapıyor. Egzersiz öncesi yeterli C vitamini alanlar almayandan daha çok yakıyor..

Yağ yakan ilaçlarla ilgili sorun; cüzdan yakan maddeler olmaları! Bu ekonomik sarsıntıyı atlatmak istiyorsanız, kendinizi geç saatte yayınlanan tele-pazarlama programlarından kurtarın ve gerçek üretime geçin! Araştırmalar, vücudunuzun yağ yakması için yeterli miktarda C vitaminine ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Ve bir araştırma; vücudunda yeteri kadar C vitamini olmayan insanların, koşu bandındaki bir saatlik egzersizde, yeteri kadar C vitamini alanlardan yüzde 25 daha az yağ yaktığını ortaya koyuyor.

İDRARLA ATILIYOR
* Bir doz C vitamini, yağ yakma değerlerini normal seviyeye çekiyor. Peki neden böyle oluyor? Çünkü C vitamini, yağları yakıta çeviren 'carnitin' üretimi için hayati bir önem taşıyor.

* Yağ yakma kapasitenizi olimpiyat seviyesine yakın tutmak için günde 1200 miligram C vitamini almanızı tavsiye ediyoruz. (Burada kişisel üst sınırınızdan bahsediyoruz. 8 altın madalyalı yüzücü Michael Phelps gibi günde 12 bin kalori alıp zayıf kalmaktan değil!)

ÇİLEKTE ÇOK VAR
* Bu vitamini yeterince almak hastalıklardan korunmanızı sağlamanın yanısıra yaşlanmanızı da önler. C vitaminini büyük oranda portakal, mandalina gibi yiyeceklerden alabilir, geri kalanını da günde iki kez besin takviyesi haplarla tamamlarsınız.

* C vitamini idrarla atılır. Bu nedenle günlük ihtiyacınızın yarısını sabah, yarısını da gece almalısınız.

* Güne birkaç çilek yiyerek (bir kasesi 100 miligram C vitamini içerir) başlamayı deneyin. Öğlenleri de bir portakal (70 miligram C vitamini içerir) yiyin.Dört ayaklı stres savarlar

* İnsanlar 10 dakika boyunca hayvanlarla ilgili görüntüleri izlediği zaman, stres altında olsalar bile kalp atış hızları ve kan basınçları düşüyor. Ayrıca bu etki sonra da devam ediyor.

* Tabii ki, sadece videosuna değil gerçek bir evcil hayvana sahip olmak da, sağlığınız için ciddi yararlar sağlar.

KİLO VERMENİZİ DE SAĞLAR
* Stres altındaki borsacılar üzerinde yapılan bir araştırma, ilaç kullanımının durağan kan basınçlarını düşürdüğünü; buna bir de evcil hayvan ekleyince stres altındaki kan basınçlarının da aşağı seviyelere indiğini göstermiş.

* Hayvanların bir artısı da şöyle: Örneğin bir köpeğe sahip olmak, depresyonunuzu azaltabilir. Onu yürüyüşe çıkarmak da kilo vermenize yardımcı olabilir!

* Bazı araştırmalar, kalp krizini atlatan köpek sahiplerinin, bir yıl sonrasında hâlâ hayatta olma şansının; köpeği olmayıp da aynı sorunu yaşayanlara göre daha yüksek olduğunu gösteriyor...Bol bol tüketin
* Öğlen ve akşam yemeklerinde tabağınızı kırmızı dolmalık biber (Her birinde 152 miligram C vitamini vardır), brokoli (Bir kasesi 100 miligram C vitamini içerir) ve Brüksel lahanası (Dört tanesinde 52 miligram C vitamini vardır) ile doldurun.

* Egzersizden önce de bir kivi (Her birinde 70 miligram C vitamini vardır) ya da mango (57 miligram C vitamini) kapın, böylece yağ yakan ateşinizi canlı tutarsınız.Kumandayı bırakın kan şekerini azaltın
Sağlığınızı düzeltmeniz için en kuvvetli yöntemlerden biri başparmağınızın hemen altında: Televizyon kumandasındaki 'off' tuşu! (Hazır kumanda aklınıza gelmişken, temizliğini de yapın. Çünkü kumandalar, sifon kolundan daha kirli!)

İKİ SAATTEN FAZLA OLMAZ
Asıl konumuza dönersek; elinizde kumandayla daha az vakit geçirin ve Tip 2 Diyabet riskinizi düşürün. Günde iki saatten az
televizyon izleyen kadınların kan şekeri, daha fazla izleyen kadınlara göre daha düşük... Bunun sebebi de televizyon
izleyicilerinin fiziksel aktivitede bulunmaması!

* Sıradan bir Amerikalı, günde dört saatten fazla
televizyon
izliyor. Kanadalı ise üç saat... Bunu günde iki saate düşürün ama öylece oturup durmayın.

* Dizilerin saat başı, ortalama on dakika reklam
arası var. Bu araları, bazı sıçrama hareketleri ya da evin içinde (buzdolabı yönünde değil) yürümek için kullanın. Günde 30 dakikalık egzersizle, kan şekerinizi düzene koymuş olursunuz.Yürüyüşe manzara gerek
Soğuk havaların egzersiz programınızı, bahara kadar dört duvar arasına sıkıştırmasına izin vermeyin. Çünkü, doğa manzaralarına bakarak egzersiz yapan insanların moralleri yükselirken, tansiyonları dengeye oturuyor.

POSTER DE İŞE YARAR
* Bir çalışma; bakımlı bahçeler, etrafında su olan ve mavi gökyüzüyle çevrilmiş binalar gibi hoş banliyö manzaralarının insanlara sağlık ve moral verdiğini gösteriyor.

* Spor salonuna giderken yanınızda güzel fotoğraflar götürebilir ya da koşu bandınızın karşısına bir poster asabilirsiniz. Tabii, egzersiz yaparken strese girmek istemiyorsanız!