İnsanı halsiz bırakan grip hamilelikte daha da zor geçiyor. Uzmanlar; evi iyice havalandırmanın önemine dikkat çekiyor..

Kadınların, hamilelik döneminde kendilerine her zamankinden daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor. Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Seval Taşdemir, gebelikte soğuk algınlığı ve gribin daha hafif atlatılması için destek tedavilerin uygulanması gerektiğini belirterek şu önerilerde bulunuyor:

* Her iki hastalıkta da ikinci bir bakteriyel enfeksiyon olmadığı sürece antibiyotik kullanılmamalı.
* Salgın dönemlerinde kapalı yerlerde fazla kalmamak ve elleri sık sık yıkamak koruyucu olur.
* En kaliteli destek tedavisi istirahattır. Yatarken başı yukarıda tutmak, iki ya da daha fazla sayıda yastık ile yatmak geniz akıntısının vereceği rahatsızlığı azaltır.
* Bulunulan ortamın yeteri kadar sıcak olmasına ve iyi havalandırılmasına önem verin. Havanın kurumasını engelleyerek, nemli olmasına özen gösterin.
* Yeteri kadar sıvı alımı, hamilelik döneminde son derece önemlidir. Özellikle hastalık döneminde bol su ve taze sıkılmış meyve suları tüketin.
* İştahsızlık olması durumunda, enerji ihtiyacını gidermek için karbonhidrat açısından zengin diyetleri uygulayın.
* Boğaz ağrısını gidermek için pastil kullanılabilir. Burun tıkanıklığı için tuzlu su ya da okyanus suyu spreylerinden faydalanabilirsiniz.