Yeniden çocuk olsak ne muhteşem olurdu! Yemekleriniz sizin için hazırlanır, günün en büyük krizi paylaşma savaşıdır, tonlarca uyku çekebilirsiniz... Ayrıca çamaşır yıkamak ve fatura ödemek zorunda kalmazsınız. Nostaljinin getirdiği hazzın, şu anda kimin esnediğine dair gerçeği gölgelemesine izin vermeyin. Bugünün çocukları, tehlikeli bir şekerleme boşluğuna düşmüş durumda.

ŞİŞMANLIK YAPAR
Eğer uyuklamalarınızın üstünüzde yarattığı ağırlığı, kahve alımına ayırdığınız bütçeyi ve içinde olduğunuz ruh halini düşünüyorsanız; bir de gelecek neslin kalın beline ve sağlığına bakın! Her gece 6.5 saatten az uyuyan 20 yaş altı gençlerin, yüksek tansiyon problemiyle karşılaşma riski iki kat fazla... Case Western Reserve'deki bilim adamları; gecede bir saat az uyumanın, bir çocuğun kilolu olma riskini ikiye katladığını (Evet bu doğru!) gösteriyor. Zaten şartlar onların aleyhine gelişiyor. Ve bu tıp dilinde dediğimiz gibi 'beklenen bir durum...'

BEYNİN EN İYİ BESİNİ
Çünkü uyku, yiyecek, seks ve susuzluk; beynin aynı bölümünü paylaşıyor. Eğer yeteri kadar uyku uyunmuyorsa, insanlar bu açığı yiyeceklerle kapatıyor. Sonuç olarak; vücutlarımız ve beyinlerimiz, trenler raylara ne kadar ihtiyaç duyuyorsa uykuya o kadar ihtiyaç duyuyor. O olmadan çalışamıyor!

* Uykuya beyin hücrelerinin fonksiyonunu yerine getirmesi için de gereksinim duyuyoruz. Çocukların ise fiziksel ve zihinsel aktivitesi için uykuya ihtiyacı var. Koordinasyon ve sağlıklı düşünce yetilerini geliştirmek için beyin hücrelerinin iyi çalışması gerekiyor.

* Uyku, çocuklarınızın gelişmesini sağlayan büyüme hormonunun da doğru miktarlarda salgılanması için gerekli. Ama birçok çocuk (çok küçük olanlar bile) yeteri kadar dinlenemiyor.


*
Her gece dokuz saat uyumaları gerekirken, araştırmalar çoğunun yedi saatten az uyuduğunu gösteriyor. Bu arada, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin yüzde 62'si her gece en az bir saat uyku bozukluğu yaşıyor.


Herkesin yatma saati belli olsun
Daha fazla uykunun 'aile önceliği'haline getirilmesi gerekir. İşte; ailececanlandırıcı ve hayati önem taşıyan uy-kuya kavuşmak için yapılacakların listesi:
* Düzenli bir yatma saati belirleyin.Böylece bedeniniz ne zaman uyunup, nezaman kalkılacağını bilir; vücut saatinizgörevini yerine getirebilir.
* Çocuklarınızın sevdiği programlarıkaydedin. Böylece, onları izlemek içingeç saate kadar ayakta kalmazlar. Biraraştırma; yatma saatleri aileleri tarafın-dan belirlenen çocukların, kendi kendineyatağa gidenlerden ortalama 45 dakikadaha fazla uyuduğunu gösteriyor.
* Yemekten sonra yürüyüşe çıkın.Düzenli aktivite, daha uzun uyumanızayardımcı olur. Ama egzersizlerinizi yat-madan birkaç saat önce tamamlayın.Kumandadan uzak kalmalı!
* Yeterli uyku için çocuklarınızı gizli kafeinden koruyun. 11 yaşındaki çocuğunuz kahve içmiyor olabilir ama çikolata ve çikolatalı içeceklerin, buzlu çayın, bazı meyveli sodaların ve enerji sularının da kafein içerdiğini biliyor musunuz?
* Araştırmacılar; uyku problemi yaşayan ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin kafein içermeyen içecekler, su,süt
ya da meyve çayına yönelince gözle görülür bir gelişme gösterdiğini saptamış.

ERKEN YATMAYA ALIŞSIN
* Çocuğunuzun yatak odasındaki televizyonu alın! Çünkü yatmadan önce
televizyon
seyretmek sizi de, çocuklarınızı da yatıştırmak yerine uyarıyor. Bilgisayar, telefon ve video oyunu gibi elektronikleri kapatmasını da sağlayın.
* Hafta sonu 'şekerleme' yapmalarını teşvik edin. Ergenlik çağındaki doğal değişimler, uyku hormonu melatoninin gençleri iki saat daha geç yatağa girmeye zorlamasına sebep olur... Onları erken yatmaya teşvik edin. Böylece kaçırdıkları uykuyu yakalayabilirler.Dolmalık biber ile çay bünyenize güç katar
Virüsler ve bakteriler vücudunuza girip onunla oynayabileceklerini düşünürken; öylece durup harekete geçmelerini beklemeyin. Çünkü bazı yiyecekler, virüsleri vücudunuzdan uzak tutmayı başarabilir.

* DOLMALIK BİBER: Bağışıklık sistemini koruyan C vitamini ve antioksidanla doludur. Hastalanmaya başladığınızı hissettiğiniz anda hemen günde üç kere 400 miligram C vitamini alarak da kendinizi koruyabilirsiniz. (Tabii annenizin yaptığı tavuk suyuna çorbanın yanında!)

YAŞLANMAYA ENGEL
* ÇAY: Taze demlenmişse; bağışıklık sisteminin yaşlanmasını engelleyen vitamine benzer özlerle doludur. (Bunlar vitamin gibi çalışır ama insan hayatı için çok gerekli değildir...) Bu özler ayrıca yulaf, soğan, brokoli, pişmiş domates ve elmada bulunur.

* MEKSİKA FASULYESİ: Soğuk algınlığının ortalama uzunluğunu kısaltmaya yarayan çinko içerir. Her yarım bardak Meksika fasulyesi, 2 miligram çinko içerir. Ayrıca hindi (85 gramda 2.6 mg.) ve ay çekirdeği (çeyrek bardakta 1.7 mg) da çinko açısından zengindir. SİZ'e her gün 15 miligram çinko tüketmenizi öneririz...Nezleye karşı üç basit öneri
* Sabun kullanın: Islak mendiller çok popüler olsa da eski usulden yani; su ve sabundan vazgeçmeyin. Elinizi en az 15 saniye sabunlayın.
* Mikropların yerini bilin: Bakteriler, en çok telefon ve
televizyon
kumandalarında saklanır. Araştırmalar; tükürük veya diğer vücut sıvılarda bolca bulunan mikropların özellikle telefon ahizelerinin ağız bölgesinde yer aldığını gösteriyor...
* Düzenli beslenin: Çok uzun süre aç kalmayın. Yemek yedikten sonra vücudunuzdaki bağışıklık sisteminin bakterilere karşı daha iyi savaştığı araştırmalarla kanıtlandı. Bu arada uykunuza da çok özen gösterin. Uykusuz kalmayın...