İki fincan kahve; öğrenme, hafıza ve dikkat konusunda yüzde 60'lık bir artış sağlıyor! Zekayı parlatan kafein, adrenalin seviyesini yükselttiği için de vücut kimyası bozuluyor.....

Kafeinin zararlı olduğu kanısı yaygın olsa da, az miktarda alındığında yarar sağladığı da biliniyor. Women's Health dergisi, 'insanı kendine getiren' bu sihirli maddenin artı ve eksilerini masaya yatırdı.

*
Uzun süreli tüketimi zararlı mı?
Böyle bir efsane var çünkü sigara kullananlar, kullanmayanlara göre kafeinin iki kat daha hızlı sindirir. Ayrıca sigara kullananların daha çok sağlık problemleri vardır. Ama aslında buradaki suçlu nikotindir, kafein değil!

YORULMAK BİLMEZSİNİZ
*
Vücut kimyasını bozuyor mu?
Evet, çünkü kafein doğal bir uyarıcıdır. İki bardak sert kahve içtiğinizde aldığınız 250 miligram kafein, kan dolaşımındaki adrenalini üç katına çıkartır ve solunum hızını artırır. Dopamin seviyesini artırarak zevk merkezlerini uyarır.

*
Performansı artırır mı?
Kafein, yorulmayı geciktirdiği için egzersiz için kişiyi yüzde 10 ile 15 oranında teşvik eder. Hafif bir ağrı kesici etkisi de olan kafein, yorgunluk hissettirmeden uzun süreli egzersiz yapılmasını sağlar.

BAĞIMLILIK YAPTIĞI DOĞRU
*
Sürekli içince bağımlılık yapar mı?
Zamanla kafeine karşı bağışıklık kazanırız. Vücut alışık olduğu miktarda kafein almadığında, asabiyet yaşanabilir. Daha fazla kafein tükettikçe, içilmediği zaman bu tip reaksiyonlar da artar. Ancak birçok kişi tüm günü bir bardak kahveyle geçirebiliyor, bırakan da çok...

*
Zekayı açar mı, dikkati artırır mı?
Bir işe koyulmadan evvel içilecek bir bardak kahve hiç de kötü bir fikir değil. Bir araştırmada; iki bardak kahve içildiğinde alınan kafein miktarı bir grup insana verilince öğrenme, hafıza ve dikkat oranlarının yüzde 60 arttığı görülmüş.İçerik aynı, dozları farklı

Hangi marka olursa olsun bütün kahvelerin içeriği aynıdır. Fark eden tek şey, içerdiği kafein miktarıdır. İçmeden ya da yemeden evvel ne kadar kafein alacağınızı bilmek istiyorsanız, aşağıdaki tabloya bir göz atın.

* Sıcak çikolata: 240 ml'de 5 mg.
* Bitter çikolata: 80 ml'de 20 mg.
* Buzlu çaylar: 370 ml'de 31 mg.
* Kola: 370 ml'de 45 mg.
* Demlenmiş siyah çay: 240 ml'de 50 mg.
* Soda: 370 ml'de 70 mg.
* Kahveli dondurma: 240 ml'de 40-80 mg.
* Nescafe: 240 ml'de 50-110 mg.
* Espresso: Bir fincanda 100 mg.
* Enerji içecekleri: 370 ml'de 110 mg.
* Filtre kahveler: 240 ml'de 80-140 mg.Hipertansiyona neden olmuyor

* Son araştırmalara göre; kafein yüksek tansiyon nedeni değil. Tansiyonu normal seyreden insanlarda, kahve içildikten sonra kalp atışında ölçülmeyecek kadar az bir değişiklik oluyor. Kahve bittiğinde bu değişim de ortadan kayboluyor.

* Kafein kemik erimesine sebep olmaz. Beslenme uzmanları; "Sıkı bir kahve içiciyseniz her bir bardakta birkaç miligram kalsiyum kaybedersiniz ama bunu kahvenin içine koyacağınız birkaç damla sütle telafi edebilirsiniz" diyor.Günde en fazla dört fincan için
* Bir çalışmaya göre; metabolizması yavaş çalışan insanlar kafeini yavaş sindiriyor. Aynı araştırma, kafeinin bu tipteki insanları kalp krizi konusunda daha büyük riske soktuğunu da ortaya çıkardı. Kafeini hızlı sindirenler ise kalp krizine karşı daha korunaklı!

* Aşırıya kaçılmadığı takdirde; kahvenin sağladığı antioksidanlar, kalp hastalıkları riskini azaltıyor.

* Kafeinin sağlıklı
sınırı 400 miligram. Bu da günde dört bardak kahve demek oluyor!

* Araştırmacılar, kafein tüketimi konusunda göz korkutmak istemiyor ancak aşırı tüketim konusunda da uyarıda bulunuyor.