Diş macununun belli zaman dilimlerinde değiştirilmesi önerildi.
Erdoğan, kullanılan diş macununun zaman içerisinde ağızdaki bakterilere karşı istenen etkiyi göstermeyebildiğini belirterek, “Diş macunu hekim tavsiyesiyle belli zaman dilimlerinde değiştirilmelidir. Diş macunu kullanımının amacı ağızda bakteri plağı oluşmasını engellemek ve olası çürüğün önüne geçmektir. Ağızdaki mekanik ve hijyenik temizliğin sağlanmasında diş macununun önemi büyüktür” dedi.
Hakan Erdoğan ayrıca, kullanılan diş macununun içerisinde partikül bulunmamasına ve daha kaygan bir yapıda olmasına dikkat edilmesi gerektiğine de dikkat çekti.
Diş fırçalarını 4 ayda bir mutlak değiştirmeleri gerektiğine dikkat çeken Erdoğan, söz konusu fırçaların uçlarının yuvarlak olduğunu ancak, zamanla bu kısımların yıprandığını ve değiştirilmemesi durumunda dişlere zarar vereceğini ifade etti.
Diş fırçalanma şekline de dikkat çeken Erdoğan, dişlerin diş etinden dişe doğru yuvarlak masaj hareketi yapılarak, ağza basınç uygulamadan fırçalanması gerektiğini ifade etti.Erdoğan, vatandaşların diş fırçalarken macunun miktarını az kullanmaya dikkat etmeleri gerektiğini belirterek, “Diş fırçalarken bol miktarda macun kullanmanın bir faydası yoktur. Mercimek tanesi kadar macun kullanmak yeterlidir” diye konuştu.
Diş Hekimi Hakan Erdoğan ayrıca, kullanılan diş macununun dişleri beyazlattığı yönündeki iddialarının da gerçeği yansıtmadığını savunarak, diş macununun dişin gerçek rengine daha yakın olmasını sağladığını, ancak ekstra bir beyazlık sağlamayacağını öne sürdü.