Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, kilo açısından kontrollü ve sağlıklı olma durumunun bir hayat tarzı haline gelmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Yılmaz, teknolojik gelişmelerin insanları hareketsizliğe ittiğini, bunun da hastalıklara zemin hazırladığını vurgulayarak şöyle konuştu: "Televizyon, adeta bir aptal makinesi olarak bizi esir almış durumda. Araştırmalar, günde iki saatten fazla televizyon seyredenlerin yüzde 52'sinin aşırı kilolu, yüzde 28'ininse obez olduğunu gösteriyor. Hareketsiz yaşam tarzının yanında, yatmadan önce yemek yeme alışkanlığı ve hamur işleri şişmanlık ve buna bağlı birçok hastalığa davetiye çıkarıyor."

Prof. Yılmaz, İzmir'de şişmanlık konusunda yapılan bir araştırmayla ilgili şu bilgileri verdi: "İzmir'in merkez ilçelerinde yaşayan bin 284 hasta üzerinde bir çalışma yaptık. Araştırmaya katılanların yüzde 73,2'sini kadın, yüzde 26,8'ini erkekler oluşturdu. Sonuçta bu kişilerin yüzde 72'sinin hiç egzersiz yapmadığını, her 10 kişiden üçünde tansiyon yüksekliği, ikisinde de diyabet olduğunu belirledik."

Ege Diyabetle Yaşamı Kolaylaştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tüzün ise, "Diyabet, şeker, obezite gibi hastalıklar, günümüzde önlenebilir ve tedavi edilebilir durumda. Buna rağmen son yıllarda diyabet çığ gibi artıyor. Obezite ve osteoporoz da devamlı artış gösteriyor." dedi. Tüzün, ortalama ömrün uzamasında en büyük faktörün teknolojik, sosyal ve ekonomik gelişmeler olduğunu belirtti.


(Zaman)