İstanbul (AA)- İsviçre'de 6 yıl resim ve sanat terapisi üzerine aldığı eğitimle uzmanlaşan Emine Bauer Burkay, çizgilerin sanatı olan resimle panik atak, depresyon, şizofreni, alkol bağımlılığı, özgüven eksikliği ve ergenlik sorunları gibi ruh sağlığı problemi bulunan hastaları tedavi ediyor.

Burkay, 1981 yılında okumak amacıyla İsviçre'ye yerleştiğini ve ardından 6 yıl süresince resim ve sanat terapisi üzerine eğitim aldığını belirtti. 1999 yılından bu yana göl kıyısındaki kliniğinde her yaş ve sosyal gruptan insanı resimle terapi yöntemiyle tedavi ettiğini dile getiren Burkay, resimle terapi yöntemini, insanın sözle anlatamayacağı duygularını ve düşüncelerini çizgilerin sanatı olan resimle dışa vurumu olarak tanımladı. Resimle terapinin tamamen spontane geliştiğini ve anlık ortaya çıkan resimlerin kişinin kendisine yazdığı mektuplar olduğu kaydeden Burkay, bu alanın çok geniş olduğunu, Amerika ve Avrupa'da çok uzun yıllar öncesinde tedavi amaçlı kullanılmaya başlandığını anlattı.

Aslında sanatın içine giren her şeyin iyileştirici bir etkisinin olduğunu savunan Burkay, bu tedavinin insanın kendisini keşfetmesini ve tanımasını, günlük yaşamını kolaylaştırmasını, yeteneğinin farkına vararak özüne ulaşmasını, içindeki çelişkileri görmesini, gerginlikleri azaltmasını, yeni enerjiler uyandırmasını ve özgüvenin artmasını sağladığını kaydetti. Türkiye'de resim terapisi alanında çok ciddi bir çalışmanın olmadığını ifade eden Burkay, İstanbul'da bir klinik açmak istediğini, ancak bunun için yerel yönetimlerden veya özel sektörden destek beklediğini, çünkü klinik açmanın maliyetli olduğunu söyledi.