Okuldayken ya da bir toplantıdayken birinin esnemeye başladığına hiç şahit oldunuz mu? Hemen sonra siz de kendinizi esnemeye boğulmuş şekilde bulmuş olmalısınız. Bunun sebebi esnemenin bulaşıcı olmasıdır. Bilimsel araştırmacılar esnemenin işlevleri ya da neden bulaşıcı olduğu hakkında aynı fikirde olmasa da insanların esneyen bir insanı gördüğünde esnemeye yakalanabileceğini doğrulamaktadır.

Sağlıkla İlgili İddia İçin Kanıt

Araştırmacılar esnemenin bulaşıcı olup olmadığı ve ne zaman bulaşıcı olduğunu belirlemek için birçok inceleme yapmıştır. Bir deney 360 üniversite öğrencisini 12 gruba ayırmıştır. Bazı öğrenciler özelliksiz gülümseyen suratları gözlemlerken, bazı öğrenciler esneyen suratların bulunduğu video klipler izlemiştir. Esneyen suratlara maruz kalan öğrencilerin önemli bir çoğunluğu diğer ifadeler sergileyen yüzleri izleyenlerden daha fazla esnemiştir.

Başka bir araştırma da esnemeyi görmenin, duymanın ve onunla ilgili bir şey okumanın ya da düşünmenin de insanları esnemeye teşvik ettiğini bulmuştur. Birçok omurgalı hayvan esnemesine rağmen, araştırmacılar esnemenin sadece insanlar ve belki şempanzeler arasında bulaşıcı olduğu göstermektedir.

Esnemenin arkasındaki nedenler ve mekanizmalar incelenmektedir ve birçok teori önerilmektedir. Evrimsel bakış açısından, diğer türlerde esneme bulaşıcılığının bulunmaması insan primatlarının uyanıklık gerektiren bir olayı ya da uyku için hazırlanmayı sinyal vermek gibi koordine bir sosyal davranış yolu olarak esnediklerini gösterdiğini ileri sürülmektedir. Yeni görüntüleme tekniklerinin gelişiyle son zamanlarda yapılan birkaç araştırma diğer esneyen insanları görenlerin bu konudaki beyin fonksiyonlarını gözleyerek bulaşıcı esneme sorularına yanıt bulmayı denemektedir. Diğeri gibi prefrontal korteks bölgesinde tanımlanan bir araştırma bulaşıcı esnemenin süreçlerini içermektedir.

Empati Faktörü

Bazı araştırmacılar bulaşıcı esnemenin belirli psikolojik özelliklerle ilgili olduğunu iddia etmektedir. Araştırmacılar bulaşıcı esnemeye insanların duyarlılığı ile kendiliğinden gelişen özellikler(birinin kendi yüzünü tanıma yeteneğiyle ölçülen) ve şizotip kişilik özellikleri(insanlar arası ilişkilerdeki eksiklik sinyalleri) arasında bir bağlantı olup olmadığı ile ilgili bir araştırma yürütmüşlerdir. Kendiliğinden gelişme performansı güçlü olan ve zayıf şizotip kişilik özellikleri olan insanlarda bulaşıcı esnemenin daha çok olduğu görülmüştür.

Diğer bir araştırma bulaşıcı esnemeyi empati ve sosyal fikirlere eğilimle ilişkilendirmiştir. Araştırmacılar esneyen insanların videolarını izleyenlerin beyin aktivasyonlarını incelemiş ve bulaşıcı esnemenin diğer insanın hareketlerinin daha karmaşık bir imitasyonuna karşılık olarak otomatik davranışsal bir hareket olduğu görülmüştür. Başka bir insanın hareketinin daha karmaşık bir imitasyonu da anlamayı, düşünmeyi ve karar vermeyi gerektirmektedir.

Sağlıkla İlgili İddiaya Karşı Olan Kanıt

Fiziksel bir hareketin bulaşıcı olabilmesi mantıksız gibi görünse de(yayılan bir enfeksiyon olmadan), yürütülen araştırmaların çok az bir kısmı esnemenin bulaşıcı olduğu iddiasını yalanlamaktadır. Esneme insanların büyük bir çoğunluğu için problem değildir, bu yüzden bu konuda sınırlı araştırma yapılmıştır.

Sonuç

Nedeni ile ilgili bilimsel açıklama eksikliğine rağmen, araştırmalar gösteriyor ki esneme bulaşıcıdır!