diyabet ayakkabi - Diyabet hastalarına ayakkabı uyarısı
İSTANBUL (İHA) - Diyabet hastalarına ayakkabı alırken öğleden sonrayı tercih etmeleri tavsiye edildi.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Akbaş, "Sabahleyin hareket ediyoruz ve öğleye kadar ayaklarımızda şişme oluyor. Akşama göre de daha az şişme oluyor. Bunun için tam bu orta saatte ayakkabı alınmalıdır" diyerek bu saatte alınacak ayakkabının ayağa daha iyi oturduğunu vurguladı. Türkiye'de, gizli diyabet hastalarıyla birlikte diyabet hastalarının sayının yaklaşık 5 milyonu bulduğunu belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Akbaş, Online Sağlık'a yaptığı açıklamada, diyabette beslenme kadar ayak bakımının da önemli olduğunu kaydetti.

Dr. Murat Akbaş, bu hastalıkta en çok uzuv kayıplarının ayakta yaşandığını söyleyerek, "Diyabetin yol açtığı ayak yaralarının önüne geçmek için ayak bakımının yanı sıra ayakkabı seçimi de son derece önemli. Bu nedenle diyabetli hastalara ayakkabı alırken, öğleden sonrayı tercih etmelerini tavsiye ediyorum" dedi. Şeker hastalarında ayak yaralarının oluşumuna nöropati denilen sinir hasarının neden olduğunu bildiren Akbaş, "Ayak sinirleri zamanla zarar görür veya tamamen tahrip olur. Bunun sonucunda ayakta ağrı duyusu azalır. Zamanla ayak tamamen duyarsız hale gelir. Şeker hastası yaralanmalarının farkına bile varamaz olur. Bunun için ayağa uygun ayakkabılar giyilmelidir. Şeker hastalarının ayakkabı seçerken doğru zamanı iyi belirlemeleri gerekir. Bunun için en uygun zaman ise öğleden sonradır. Ayakkabının her tarafı kapalı olmalı ve başparmak ön kısma değmemelidir. Her yönden darbelere dayanıklı olmalıdır. Ayrıca bakteri üretmeyen bir maddeden üretilmiş olmasına da özen gösterilmelidir" diye konuştu.

Şeker hastalarının her gün ayak bakımı yapmaları gerektiğini belirten Dr. Murat Akbaş, doğru alınacak ayakkabının ayakta mantar oluşumunu önleyeceğini ve diyabetik ayak yaralarının oluşumunun önüne geçeceğini sözlerine ekledi.