Canınız her tatlı çektiğinde 'şeker krizim tuttu' diye doğru mutfağa koşuyorsanız, dikkatli olmanın zamanı gelmiş demektir. Uykusuzluk, yetersiz seks ve susuzluk da şeker krizi nedenleridir..

Neden canınızın şekerli gıdaları çektiğini bilirseniz, büyük beden kıyafetlerden uzak durmanız da o kadar kolaylaşır. Bakalım siz örnek verdiğimiz üç tipten hangisine aitsiniz?

1- Beni hemen besleyin, yoksa sizi öldürürüm!
Bu durum genellikle, düşük kan şekerini yansıtır. Bu kriz anında şekerli bir şeyler yemek ilk birkaç dakika işe yarayabilir ama uzun vadede işleri daha kötü hale getirir.

Çözüm: Birkaç şeker yemek, bu atak durumun önüne geçebilir. Ancak daha sonra kan şekerinizi sabit tutabilmek için proteinli gıdalarla beslenin. Bir büyük ana öğün yerine, birçok küçük öğünle beslenmek kan şekerinizin düşmesini engeller.

2- Lolipop yemek istiyorum!
Lolipop yediğiniz zaman kendinizi iyi hissedebilirsiniz ama daha sonra canınız daha da fazlasını isteyebilir.

Çözüm: Doktorlar bu durumun 'gut'ta büyümeyi tetikleyebileceğini ve tedaviye sağlıklı bakteriler olan probiyotik'lerin yardımcı olabileceğini söylüyor. Bu tür probiyotikleri kapsül halinde alabilirsiniz.

3- Regl öncesi depresyonundayım!
Periyot yani adet döneminde vücudunuzdaki düşük serotonin seviyesi, sizin daha çok karbonhidratlı gıdalar yemek istemenize sebep olabilir.

Çözüm: Bitter çikolata yemek size doğal bir antidepresan etkisi verebilir. (Ancak koca bir kutuyu yemeyin!) Eğer çok aç değilseniz; yürüyüş yapın veya biraz su için. 'Özellikle bir şeyler yemek istiyorum' fikrine uykusuzluk, yetersiz seks ve su eksikliğinin de neden olabileceğini unutmayın!


Karın kasları güçlü olmalı
Seksi karın kasları veya eğilmeden baktığınızda ayakkabılarınızı görmek istiyorsanız; mekik hareketi size yardımcı olur. Fakat amacınız heykel gibi görünen bir gövdeye ulaşmak ise; vücudunuzun üst kısmını çalıştırmalısınız. Yapılan bir araştırma; 'izometrik' omuz uzatma egzersizinin, gövdenizi çalıştıran en iyi egzersiz olduğunu ortaya çıkardı...

BOYNUNUZA DİKKAT
Peki bu egzersiz nasıl yapılır?

* Sırtınızı duvara yaslayarak ayakta durun. Kollarınız ise yanınızda olsun. Bir avucunuzu duvara dayayarak, duvarı itin. Bu sırada kolunuz düz dursun. Birkaç saniye tutun, sonra kolunuzu rahatlatın ve hareketi tekrar edin.

* Ardından, klasik haline gelen mekik ve yarım mekik hareketini yapın. Bu egzersizleri dikkatli ve doğru yapmaya özen gösterin. Kalkarken boynunuza ve başınıza baskı yapmayın, asılmayın.

* Mekik sırasında ayaklarınızı rahat bırakın. Ayaklarınızı biri tutarsa hareket kolaylaşır ve karın kaslarınızı tembelleştirir!


İzometrik egzersiz nedir?
İzometrik egzersiz; kasın boyunda değişim yaratmadan esneklik sağlar. Bu tür egzersizlerde eklemde hareket meydana gelmez fakat kasın gerilimi artar. İzometrik egzersizlerin her yerde yapılabilir olması ve hiç alet kullanılmaması büyük avantajdır.


Korkmayın! Herkes size bakmıyor
Bir parti için özenli giyindiğinizde sizi kimse fark etmeyebilir. Tamamen uygunsuz giyindiğiniz zaman ise tahmin ettiğinizden daha fazla kişi sizi partide hemen görecektir!

KEYFİNİ ÇIKARIN
Doktorlar bu psikolojik duruma 'spot ışığı efekti' adını veriyor. Yani herkes tarafından seyredildiğini zannetme durumu! Bu efekte göre; o gün saçınız kötüyse ya da üzerinize bir damla kahve döktüyseniz boşuna stres yapmayın! Tüm gözler sizin üzerinizde olmayacağı için rahatlayın... Fakat yine de kendinizi kötü hissediyorsanız, gittiğiniz partide soğuk bira yerine sıcak elma şarabı içmeyi tercih edin. Ve partide en çok eğlenen grubun yanında durun... Kahkahaların ve neşenin çok olduğu yerde vakit geçirin. Bu durum hem beyninizde hem de yüz kaslarınızda olumlu etki yaratacaktır.

Yardımın sıcak eli kalbe ilaç gibi gelir
Hasta bir arkadaşınız için koşarak eczaneye gidip ilaç almak ya da sizin için önemli olan birine duygusal destek vermek; daha uzun ve sağlıklı yaşamanıza katkı sağlayabilir.

GÖNÜLLÜ OLUN
Bu tür cömertlikler, kalbinizin atması için hayati bir önem taşır. Sağlıklı bir ruh durumu, bağışıklık sisteminizi ve damarlarınızı genç tutar. Uzun yıllar evli kalan çiftler üzerinde yapılan araştırmalar da bunu kanıtlıyor. Kendilerini eşlerine adayan ve onlara duygusal destek sağlayan kişilerin, diğerlerine oranla daha uzun yaşadığı saptandı! Eğer kendinize bir yaşam amacı yaratmak istiyorsanız; bir kütüphane, hastane, aşevi veya hayvan kurtarma grubunda gönüllü olabilirsiniz... Peki işe neden kendi evinizden başlamayasınız? Yardıma ihtiyaçları olmasa bile arkadaşlarınıza da yardım elinizi uzatın. Ya da eşinizi yürüyüşe yollayın, o gezerken siz evde akşam yemeğini hazırlayın. Her ikinizin de daha sağlıklı olacağını göreceksiniz.