Kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalini artıran yüksek tansiyonla savaşmak için tuzla vedalaşıp, hayatınızdan çıkarın..

Uçurum; tabii eğer paraşütünüz varsa oldukça heyecan verici bir yer olabilir... Ama Amerikalı yetişkinlerin yüzde 25'i bu sarp bölgede yaşıyor; hem de sırtlarında kendilerini kurtaracak bir paraşüt olmadan!

ENDİŞE ETMEZLER
Bunlar, 'prehipertansiyon'u (yüksek tansiyon hastası adayı) olan insanlar... Yani, kan basıncı seviyesi biraz yüksek olanlar! (120'den 139'a kadar büyük veya 80'den 89'a kadar küçük tansiyon.) Bu insanların kan basıncı, 'hipertansiyon' sayılabilecek kadar yüksek değil ama sınırın üstünde olmadığı için, çoğu insan bu rakamlardan endişe etmez.

HAREKETE GEÇİN
Oysa araştırmalar; kan basıncı çok az miktarda artsa bile bunun ileride kalp hastalığına yakalanma riskini artırdığını gösteriyor. Çözüm mü? Hemen harekete geçin! Kan basıncı seviyenizi düşürmek ya da en fazla 115/76 olmasını sağlamak, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinizi yüzde 25 oranında azaltır. (Eğer başlangıçtaki kan basıncı oranınız 130/ 89'dan daha yüksekse bu oran daha da artar.) Kan basıncı seviyenizi, fiziksel egzersiz yaparak düşürebilirsiniz. Ve sofranızdan tuzu uzak tutmaya çalışın. Çünkü hipertansiyon hastası adayı olmanıza, sadece bu minerali fazla kullanmak da neden olabilir...


Tuz yerine baharat kullanın

Tansiyonunuzu düşük tutmak için basit önlemler alabilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:

*
Nerede sipariş verdiğinize dikkat edin.
Tipik restoran yemekleri, herkesin bildiği gibi sodyum açısından zengindir. Bu nedenle, mönüsünde sodyum oranı düşük yemekler bulunan restoranlara gidin. Ya da akşam yemeği porsiyonunuzu yarıya düşürün. (Buna cüzdanınız da çok sevinecektir!)

*
Hazır veya konserve yiyecekler alırken, etiketlerini çok iyi okuyun.
Eğer herhangi bir ürünün içinde 200 mg'dan daha fazla sodyum içeriği varsa, o ürünü almayın.

* Baharat rafınızı çeşitlendirin: Yediklerinize tat vermek için her zaman tuza başvurmaktan vazgeçin. Bunu yerine; karabiber, sarımsak, köri, limon suyu ya da kırmızı şarap gibi alternatifleri deneyin.Grip dedikodudan daha çabuk yayılır!

Ofisinizde, geçen cuma akşamı patronunuzun nerede, kiminle ne yaptığı dedikodusundan daha hızlı yayılan tek şey soğuk algınlığıdır! Peki, gripten kurtulmanın en akıllıca yolu nedir? Bir kere işe negatif duygularınızdan arınarak başlayın. Çünkü soğuk algınlığı virüsü, pozitif enerjiye sahip kişileri daha zor etkisi altına alır. Söz konusu duygular ve sağlık olduğunda; çoğu insan, sinir ve stresin sağlıklarını olumsuz etkileyebileceğinden habersizdir.

POZİTİF DÜŞÜNCE İLAÇTAN İYİDİR
Pozitif düşünceler ve empati, sağlığınızda ve bağışıklık sisteminizde büyük rol oynar. Sizi sadece soğuk algınlığından uzak tutmakla kalmaz, aynı zamanda hastalansanız bile bu hastalığı daha hafif atlatmanızı sağlar. Bu ve elinizi sık sık yıkamak, neredeyse annenizin tavuk suyu çorbası kadar iyidir. Ama siz yine de şu önerilere kulak verin:

* Yeni hastalanmış kişilerle çok vakit geçirmemeye çalışın. Ellerinizi sık sık yıkayın.

* Burnunuza, ağzınıza ve gözlerinize dokunmamaya çalışın. Hapşırırken ağzınızı mendille kapatarak, çevrenizdekileri koruyun.

sp - Hipertansiyon ile savaşı siz kazanın