"Önemli olan hastalandıktan sonra tedavi olmak değil, kişinin mümkün olduğunca sağlıklı yaşaması" diyen Anadolu Sağlık Merkezi Tıbbi Hizmetler Direktörü Prof. Dr. Metin Çakmakçı, hastalanmadan alınabilecek önlemleri sıraladı:

SİGARAYA VEDA EDİN
Önlenebilir hastalıklara en çok sigara neden oluyor. Dünyadaki ölümlerin temel nedenleri arasında da sigara üst sıralarda yer alıyor.

DOĞRU BESLENİN
Yeterli ve dengeli beslenebilmek için her gruptan belirli oranda alınması gerekir. Yüksek lifli, az yağlı besinler içeren dengeli bir diyet, düzenli egzersiz, azar azar kilo vermeye ve kilo korunmasına destek sağlar.

HAREKET EDİN
Egzersiz yapmak; tansiyon, diyabet, osteoporoz, depresyon, olası barsak kanseri, felç ve sırt hasarlarını azaltmaya yardımcı oluyor. Eğer düzenli egzersiz yapılırsa kişi kendini daha iyi hissediyor. Haftada üç kez, 45- 60 dakika egzersiz yapılmalı.

GÜVENLİ SEKS YAPIN
Kişi tek eşli ve cinsel yolla bulaşan bir hastalığı yoksa güvende demektir. Prezervatif kullanmak cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemede etkilidir.

KOLESTEROL ÖNLEMİ
Kolesterol düzeyi yüksek ise, yenilen yağ oranı azaltılıp, lifli besin tüketimi artırılmalı, egzersize başlanmalıdır.

DENGELİ TANSİYON
Kalp, felç ve böbrek hastalıkları riskini, yüksek kan basıncı artırır. Tansiyonu kontrol altına almak için, sodyum içeren besinler ve alkol az tüketilmeli.

MEME MUAYENESİ
Kadında en sık görülen kanser meme kanseridir. 20'li yaşlardan itibaren, her ay memeler elle muayene edilmelidir.Her yıl kontrol
Kişinin sağlık durumu, yıldan yıla değişiklik gösterebilir. Herkesin aynı testi ve muayeneyi yaptırması yerine, kişiye özel testler yapılması gerekir. Kişi için doğru olan muayene ve testler ve risk içeren faktörler hakkında hekimden bilgi alınmalıdır.


Egzersiz öncesi esnemek şart mı?
Sağlıklı spor yapmak için egzersiz öncesi değil de sonra esnemeniz, kaslarınız için çok daha faydalı olur..

Eğer daha önce egzersize başlamadan önce esneme bölümünü hiç atlamadıysanız, kurallarınızı esnetmeye ne dersiniz? Egzersiz öncesi yapılan esneme hareketlerinin; iddia edildiği gibi 'yaralanma riskini azalttığına dair' bir kanıt olmadığını bilmek belki fikrinizi değiştirir. Esneme hareketleri; esnekliğinizi artırır ve bedeninizi genç tutar ama kaslarınız soğukken değil sıcakken iyi gelir. Bu yüzden 'streching' de denen bu çalışmayı, egzersiz sonrasında yapmak çok daha yararlı olur.

FAZLA UZATMAYIN
Peki sağlıklı spor için nasıl bir ön hazırlık yapmak gerekir?

*
İşe sizi fazla zorlamayacak hareketlerle başlayın. 10 kilo ağırlık kaldıracaksanız, önce 1.5 kiloluk olanları kullanın.

*
Kaslarınızı korumak için başlangıçta orta zorlukta gerinme hareketleri yapın. Yani hareketleri uygularken acı çekmemeye dikkat edin. Gerildiğinizi hissedin ama acı çekmeyin!

*
Esneme bölümünü çok uzun tutmayın. Her bir hareket için 30 saniye yeterli olacaktır. Fazlasının hiçbir yararı yoktur!

*
Eğer gerinme hareketlerini doğru yaptığınızdan emin değilseniz; nasıl yapılması gerektiğini öğretecek bir spor hocasına danışın. Ya da yoga, tai-chi veya pilates gibi gerinme ve esnemeye odaklı derslere katılın.