Çocuğunuzun kreştehastalık kapmasınıistemiyorsanız, onunla ilgilenirken, ellerinizi temiztutmak için sık sık yıkayın..

Son günlerde salgın halini alan ve özellikle çocuklarda daha fazla görülen enfeksiyon hastalıkları konusunda uzmanlar aileleri uyarıyor: "Çocuklarınıza öncelikle el yıkamayı öğretin!" Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nurettin Onur Kutlu, 'Kreşlerdeki enfeksiyon tehlikesi'ne karşı anne ve babalara çeşitli önerilerde bulundu.

ÖNLEMEK ZORDUR
* Kreşe giden çocukların evde bakılan çocuklara oranla enfeksiyon hastalıklarına, özellikle soğuk algınlığı ve ishale daha sık yakalanmalarının çeşitli nedenleri var. Öncelikle, kreşe giden çocuklar bir sürü çocukla temas halinde olur, böylece başka bir çocuktan enfeksiyon kapma olasılıkları artar.

* Ayrıca, çocuklar oynarken oyuncaklarını paylaşır ve birbirlerine dokunurlar ve bu şekilde mikroplar yayılır. Bunların haricinde, çoğu çocuk tuvaleti gerektiği gibi kullanmayı ya da el yıkamanın önemini henüz tam olarak öğrenmemiştir. Son olarak da, küçük çocukların bakımı yakın temas gerektirir. Soğuk algınlığının bulaşmasını önlemek zordur.

* Çocuğunuza gerekli tüm aşıları yaptırın. Çocuğunuzu kreşe bırakırken, kendisini nasıl hissettiği hakkında öğretmenine bilgi verin. Örneğin; çocuğun o gün biraz keyifsiz olduğunu iletirseniz, öğretmeni de çocukta olası hastalık belirtilerini gün boyu izleyip, herhangi bir enfeksiyon belirtisi görürse size haber verir. Bir enfeksiyon olduğundan şüphelenildiği durumlarda erkenden alınacak önlemler, hastalığın kreşteki diğer çocuklara bulaşmasını önleyebilir.

* El yıkama ve bez değiştirme talimatlarının kreşin çeşitli yerlerinde asılı olmasına dikkat edin. Bu talimatlara uymak enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Evdeyken ya da her nerede olursa olsun, çocuğun altı değiştirildikten sonra bu talimatlara uyulmalıdır. Lavabolarda her zaman sabun ve temiz havlu bulundurulmalı.Bulaşıcı hastalığı varsa okula göndermeyin
Bazı enfeksiyon durumlarında çocuklar evde kalmalıdır. Böylece hem gereken bakımı alabilirler, hem de enfeksiyonun diğer çocuklara bulaşması önlenmiş olur.

* Çocuk günlük aktivitelere katılamayacak kadar hastaysa; hastalığı, kreşteki öğretmenlerin ve diğer çocukların sağlık ve güvenliğini etkileyecekse; hastalığı bulaşıcıysa okula göndermeyin.

* Bir enfeksiyondan dolayı çocuğu kreşe göndermediğinizde öğretmenine haber verin. Böylelikle, enfeksiyonun diğer çocuklar arasında yayılmaması için gerekli önlemler alınabilir.

* Çocuğunuz hasta olduğunda ne yapacağınızı önceden planlayın. Er ya da geç çocuğunuzun hasta olup evde kalması gerekecektir. Bu gibi durumlarda çocuğunuza bakabilecek birini önceden ayarlayın.