Tam yüz nakli için yeşil ışık

İngiltere’de dünyanın ilk tam yüz naklini yapacak doktorlar ekibine etik kurul gerekli onayı verdi.

Peter Butler
250216 - Tam yüz nakli için yeşil ışık

LONDRA - Londra’nın kuzeyindeki Royal Free Hastanesi etik kurulunun gerekli onayını alan operasyon ekibinin başı Prof. Peter Butler, dünyada bir ilki gerçekleştirebilme olanağının sağlanmasından sevinç duyduğunu söyledi. Rökonstrüktif cerrahi uzmanı Prof. Butler, yaklaşık 14 yıldan bu yana üzerinde çalıştığı bu proje için uzun süredir hastanenin onayını bekliyordu.Aralık 2005’te bu operasyon için potansiyel hastaları seçme ve bunları psikolojik olarak hazırlama izni alan estetik cerrahi uzmanı Prof. Butler’ın ekibi, gerekli onayın alınmasından sonra hemen ameliyata hazırlık sürecine başladılar.

Tam yüz naklini yapacak hekimler, önemli olanın ameliyat için uygun hasta ve hastaların bulunması olduğunu ve önceden seçilen 29 kişi arasından 4 veya 5’inin potansiyel hasta olarak değerlendirildiğini kaydettiler.

Hastane ekibinin araştırmalarına göre, hastanın yeni yüzü, donörle nakil yapılanınkinin yüzü arasında bir melez yüz olacak. Bilgisayar canlandırmalarına göre de, donörlerin aileleri, nakil yapılan kişideki ölen yakınlarının yüzünü tanıyamayacaklar.

250253 - Tam yüz nakli için yeşil ışık

İsabelle DinaoireEkibin başındaki Profesör Butler, bugün hastane etik kurulunu ikna etmek için yapacağı konuşmaya, Falkland Savaşı sırasında yüzü feci şekilde yanan eski İngiliz askeri Simon Weston’ı da götürmüştü. Önceden böyle bir operasyona karşı olan Weston, hekimlerin çabalarını gördükten sonra fikrini değiştirmişti. Şu ana dek dünyada iki hastaya kısmi yüz nakli yapıldı: Kasım 2005’te Fransa’da köpeğinin yüzünü parçaladığı İsabelle Dinaoire ve Nisan 2006’da Çin’de Li Guoxing. 250231 - Tam yüz nakli için yeşil ışık