AKREP SOKMALARI

Yılan ısırıklarına benzer bir tablo oluşur. Isırık yerinde şişme, ağrı ve renk değişikliği olur. Akrebin cinsine ve zehrinin olduğu şiddetine göre değişik sistemik belirtiler ortaya çıkabilir. Yapılacak ilkyardım yılan ısırıklarında ki gibidir.


İlkyardım
1- Kişi ilkyardımın ABC si yönünden değerlendirilir. Gerekenler yapılır.
2- Kişi sakinleştirilir, yatırılır, hareketsiz kalırsa zehrin sistemlere yayılışının yavaşlayacağı anlatılır.
3- Şok varsa uygun pozisyon verilir.
4- Dokudaki şişme sonucu dolaşım bozukluğu olmaması için yüzük, bilezik gibi tüm takılar çıkartılır.
5- Isırık alanı hareket ettirilmeden nazikçe su ve sabunla yıkanır.
6- Diş izlerinin 5er cm. üzerinden ve altından boğucu sargı uygulanır. Bu turnikeler iyice sıkıldıktan sonra uçta kalan bölümdeki nabız alınmaya başlayana kadar gevşetilir. Bu şekilde dolaşımla ilgili diğer problemlere maruz kalınmaz. Bu manevranın amacı zehrin yayılımını sınırlamaktır.
7- Bir atelle uzvun hareketi tamamen engellenir.
8- Dokuda zehir birikmesine bağlı erken belirtiler (şişme, renk değişikliği, lokal ağrı) oluşmuşsa ve kişi 30 dk. içinde hastaneye nakledilemeyecekse zehir lokal olarak çıkarılabilir. Isırıktan sonra zehir genellikle 30 dk. kadar dokuda lokal olarak kalır. Diş izleri arasında uzvun uzun ekseni boyunca diş izlerini de içine alan 0,5 cm. derinliğinde mümkünse steril kesi yapılır. Zorunlu olmadıkça ağız kullanılmadan , buradan yeterince kanama sağlanır.(zehri mekanik olarak çıkartmak için kullanılan emme çubukları vardır) Kesi çok derin olmamalıdır. Çünkü sinirler,kan damarları,kasların bazı bölümleri kesilebilir. Bu teknik sadece uzuvlardaki ısırıklarda kullanılır. Baş veya vücutta kesinlikle kullanılmaz.
9- Ağızdan kişiye hiçbir şey özellikle de sakinleşmesi için alkol verilmez.
10- Kusma için uyanık olunmalıdır. Genelde zehrin etkisinden çok heyecana ve gerginliğe bağlı olarak sıklıkla görülür.
11- Kişi yılan serumu uygulanmak üzere acilen nakledilir. Çevrede yılan serumunun bulunduğu kurumlar önceden bilinmelidir.
12- Yılan öldürülmüşse , uygun serumun kullanılması açısından onu da birlikte hastaneye götürmekte fayda vardır.
13- Nadiren de olsa uzuvlar dışında , gövdede ısırık oluşursa turnike, atel, kesi gibi müdahaleler yapılamaz. Kişi yatırılmalı ve olabildiğince çabuk nakledilmelidir.