ARI SOKMALARI

Balarısının iğnesi keskin uçlu ve kancalıdır,bundan dolayı geri çekmek zordur.
Eşekarılarının iğneleri kancalı olmadığından tekrar tekrar sokabilirler.

Balarısının sokma organı arı uçup gittikten sonra bağlı olduğu kastan dolayı 20 dk. kadar zehri enjekte etmeye devam eder, çünkü iğne yarada kalır. Balarısının soktuğu kişiye yardım eden ilkyardımcı nazikçe iğneyi çıkarmalıdır, iğne sıkıştırıldığında daha fazla zehir enjekte ettiğinden cımbız vs. kullanılmamalıdır. İğneyi yaradan çıkarmak için bıçak ağzının köşesi ile cilt nazikçe kazınabilir.
İğne yerine buz konarak zehrin emilimi azaltılmaya çalışılır. Zehrin yayılımını sınırlamak üzere sokma sahasının altına ve üzerine boğucu sargı uygulanabilir.
Arı zehirlerine karşı allerjik olan bazı kişilerde genel bir kaşıntı ve yanma, cilt döküntüleri, dil ve dudaklarda şişme, hırıltılı soluk alıp verme, öksürük, solunum güçlüğü, karın krampları gibi belirtilerin olduğu allerjik bir reaksiyon ortaya çıkabilir. Bu tablo çok tehlikelidir, ölüm meydana gelebilir. Bu gibi allerjisi olan kişiler, astımlılar, ağızdan sokulanlar, çok sayıda arı tarafından sokulanlar tam ABC desteği verilerek acilen nakledilmelidirler.