KÖPEK ISIRIKLARI
Bir tahrik olmaksızın ısıran kedi veya köpeğin kuduz olmasından şüphe edilmelidir. Kudurmuş bir hayvan normal hareket edebilir, huysuz görünebilir, aşırı tükürük salgılayabilir veya anormal hareket edebilir. Kuduz hayvan davranışlarıyla kesin olarak tanımlanamaz.

Köpek ısırıklarında en büyük kaygı kuduz hastalığının kapılmasıdır. Kuduz virüsünün ısırık yoluyla insana geçmesi sonucunda sinir sisteminin etkilendiği ölümle sonuçlanan bir hastalık olan kuduzun kesin tedavisi yoktur. Özellikle aşılanmamış başıboş köpekler hastalığın taşıyıcısı olabilirler. Isırılmış kişide hastalığın önlenmesi antibiyotikler ve aşı ile uzun süreli zor bir tedavi gerektirir. Hastalık kişide iyice gelişmişse etkili bir tedavi yoktur.Köpek ısırıklarında kişi genellikle üzgün ve korkmuştur. Bazı ısırıklar parçalanmış , onarım için cerrahi girişim gerektirecek kadar büyük olabilir. Ancak bütün köpek ısırıkları mikrop kapmış yaralar olarak kabul edilir. Özellikle el ve yüzde olursa mikrop kapma riski daha fazladır.

Isırık yeri bol su ve sabunla yıkanır. Yara kuru , steril bir malzeme ile örtülür. Kişi yürütülmeden en yakın sağlık kuruluşuna nakledilmelidir.

Mümkünse ısıran köpeğin öldürülmeden bağlanması ve kontrol altında tutularak izlenmesi gereklidir.