Tansiyon, kolesterol ya da şeker ilaçlarınızı 'bütçenizi sarstığı için' bırakmaya kalkmayın. Üç kuruş hesabı yapıp, sağlığınızı bozmayın..

Söz konusu sağlığınız olduğunda, eski ABD Başkanı Bill Clinton'ı rol modeli almamalısınız. Kolesterol düşürücü ilaçları kullanmayı bırakan Clinton, 2004 yılında kalbinden dörtlü by-pass ameliyatı geçirmek zorunda kalmıştı. Bu durumdaki tek isim Clinton değil...

ÖLÜM NEDENİ OLUR
Yapılan yeni araştırmalar Amerikalılar'ın çoğunun aynı hatayı yaptığını gösteriyor. İnsanlar, sağlıkları için mutlaka kullanmaları gereken ilaçları, çoğunlukla finansal sebepler nedeniyle düzenli olarak kullanmıyor. (Bu durum Bill Clinton örneği için geçerli değil tabii...) Kronik kalp hastalıkları, şeker hastalığı ve astım gibi rahatsızlıklarda ilaç tedavisini aniden kesmenin; ölüme neden olabileceği, yapılan yeni araştırmalarla kesin olarak saptandı.

RİSKİNİZ ARTAR
Hatta ilaçları tümüyle kesmediğiniz halde dozlarını azaltıp, saatlerini atlamanız da size pahalıya mal olabilir.

* Kolesterole karşı kullanılan ilaçları kullanmayı aniden bırakmak, ölüm riskini bir yıl içinde yüzde 16 oranda artırır.

*
Ayrıca bu risk; ilacı bıraktıktan sonraki iki hafta içerisinde de yüzde 50 oranında artar. Çünkü ilacı bıraktığınız takdirde iltihaplanma artar ve atardamarların duvarlarında plaklar oluşur.

Düzenli kullanın

* Şeker hastası olan ve kan şekeri ilaçlarını kesen insanlar ise hastaneye yatmak konusundaki risklerini 23 kat artırırlar. Ölüm riskleri de altı kat daha fazla olur.

*
Tansiyon ilaçlarını düzensiz kullanmak ise bir sonraki yıl kalp krizi geçirme riskini yüzde 35 artırır.

* Astım ilaçlarını düzensiz kullanmak da başınıza büyük sorunlar açabilir. Astım nedeniyle hastanede tedavi görenlerin yüzde 60'ı, düzensiz ilaç kullanımı nedeniyle oradadır!Doktorunuzdan yardım isteyin
İtalyanlar'ın 50 bin kişi üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre; aspirin içmeyi kesmek bile kalp krizi riskini bir sonraki ay için üç kat artırır.

* İlaçlar bütçenize fazla geliyorsa, aşağıdaki önerilerimize kulak vererek, hem sağlığınızı hem de bütçenizi yakmayan bir strateji belirleyebilirsiniz.

* Doktorunuzdan aynı etkiyi gösterecek daha ucuz bir ilaç yazmasını isteyin. Üç doktordan ikisi, butür bir isteği sorun etmez. Hatta bir sonraki ay alacağınız yeni ilaç için doktorunuzdan numuneler alabilirsiniz. Böylece para da vermezsiniz.

* Doktorunuzun da onayını alarak çift etkili ilaçları tercih edin. Ama kullandığınız dozaja dikkat edin. Çift etkili ilaçlarda yarım doz kullanmanız gerekebilir. Bu sayede yüzde 50 kar edebilirsiniz.Beyni sağlıklı tutma önerileri
Araştırmalar; internette arama yapmanın, zihni uyardığını ve beyin hücrelerinde çoğalma sağladığını ortaya koydu. Journal of Geriatric Psychiatry dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre; internetle ilgilenen yaşlı kişilerin beyinleri, kitap okuduklara zamana oranla iki kat daha aktif!

SİGARAYLA VEDALAŞIN
İnternetle ilgilenmiyorsanız, gazete okuyun. Gazete okumak; beyin hücreleriniz saldırıya uğradığı halde zihninizin dinç kalmasını sağlar. Zihninizi genç tutmak için şu öneriler de işe yarar:

*
Sigara içmekten bir an önce vazgeçin. Sigara dumanı beyin hücrelerini öldürür.

*
Bulmaca çözmeyi sürdürün.

*
Daha fazla B vitamini alın. B12 ve folik asit eksikliği çekenler unutkanlık yaşıyor.

*
Beslenmenize mutlaka DHAomega 3 ekleyin. 600 mg DHA 2 gram balık yağına eşittir.

* Yürüyüş yapın. Egzersiz beyne kan akışını arttırır.Parti öncesinde ceviz atıştırın
Dostunuzun partisine gitmeden önce doğru atıştırmalıklar yemek; ana yemeği az yemenizi sağlar. Ana yemekten 25 dakika önce, doymamış yağ oranı bakımından sağlıklı olan ceviz, fıstık ezmeli küçük aperatifler yerseniz, daha az açlık hissedersiniz. Bu atıştırmalıklar kan şekeri seviyenizi de dengede tutar. Yemekten önce 6 tane ceviz ya da 10 badem tüketirseniz; katıldığınız partilerde aşırı yağlı patates cipslerinden ve baharatlı kuruyemişlerden uzak durabilirsiniz.