Bazen "hayır" demek, güçlübir kişiliğimiz olduğunu göstermenin ve kendimizi sömürülmekten korumanın en güzel yolu. Peki, bu kelimeyi insanları kırmadan sarf etmenin yolunu keşfedemez miyiz? Elbette, keşfedebiliriz! İşte bunu başarmanın 7 yolu...

NEFES ALMA VE RAHATLAMA ALIŞTIRMALARI YAPIN!

Evinizde nefes çalışmaları ve rahatlama alıştırmaları yapmak ve insanlar karşısında vücut hareketlerini doğru kullanmak, 'hayır' demeniz gerektiğinde geriliminizi rahatlıkla kontrol edebilmenizi sağlayacaktır.
fft20 mf149668 - "Hayır" demenin 7 yolu!


AYNI ŞEKİLDE KARŞILIK VERMEKTEN KAÇINMAYIN!

Bazı durumlarda bu kelimeyi kullanmak sizi hiç de uyumsuz ya da korkak yapmaz. Karşınızdaki "hiç kibar değilsin" gibi ifadelerle kendinizi kötü hissetmenize sebep olabilir. Böyle bir durumda siz de "evet, bugün kibar değilim" diyerek karşılık verebilirsiniz, pekala.
fft20 mf149670 - "Hayır" demenin 7 yolu!

DÜŞÜNMEK İÇİN ZAMANINIZ OLSUN!
Patronunuz yeni bir dosyayı daha bitirmenizi mi istiyor? Ya da arkadaşınız sizi yemeğe davet etti ama gidemeyecek kadar yorgun musunuz? Karşınızdakini reddetmeden önce düşünmek için vakit istemeniz faydalı olabilir.

fft20 mf149672 - "Hayır" demenin 7 yolu!

YöNTEMLİ HAYIR DİYİN!

Agresif ve sert bir tavırla "hayır" demek yerine kendinizden emin bir şekilde "üzgünüm fakat mümkün değil" gibi bir ifade kullanmanız karşınızdaki kişinin sizi daha kolay anlamasını sağlayabilir. Müsait olduğunuz bir gün sizden istenen şeyi yerine getirerek durumu telafi edebilirsiniz.

fft20 mf149674 - "Hayır" demenin 7 yolu!

KARARLI DAVRANIN!

Hayır dediniz, fakat karşınızdaki size ısrar etmeye devam ediyor. O zaman görüşlerinizi farklı bir şekilde yeniden dile getirin. Ancak yeni gerekçeler sunarak konuşmaya devam etmeyin ki karşınızdaki kişi sizin kararlılığınızdan emin olsun.

fft20 mf149676 - "Hayır" demenin 7 yolu!

ONA GERÇEĞİ SÖYLEYİN!

Yakın arkadaşınız sizi oynayacağı bir tenis maçına davet ediyor ama siz o gün vaktinizi evde geçirmek istiyorsunuz. Ne yapmak istediğinizi ona açıkça söyleyin. Böylelikle karşınızdaki sizinle ilgili olumsuz düşünmeyecek ve yanlış anlaşılma kaygınız da kolayca ortadan kalkacak.

fft20 mf149678 - "Hayır" demenin 7 yolu!

ALTERNATİF SUNUN!

Arkadaşınızla alışverişe çıkmak istemiyor musunuz? 0 zaman ona dönüşte kendisiyle kahve içebileceğinizi ve aldıklarına bakmanızın hoşunuza gideceğini söyleyin. Böylelikle kendinizi rahat hissedecek ve aynı zamanda onu da mutlu etmiş olacaksınız.

fft20 mf149680 - "Hayır" demenin 7 yolu!