ABD'nin Duke Üniversitesi ve Arkansas Çocuk Hastanesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırmavirgul - Bu alerjinin ilacı yine kendisi ilk kezvirgul - Bu alerjinin ilacı yine kendisi alerjisi olan çocukların fıstığa bağışıklık kazanabileceğini gösterdi.

Birçok bağışıklık testinin çocukların kısa sürede fıstığa tahammül gösterebildiğini ortaya koyduğu araştırmanın sonunda şimdiye dek içinde fıstık olan hiçbir şey yiyemeyen 5 çocuk sorun yaşamadan fıstık ezmesi tüketebildi.

Bilim adamlarından Wesley Burksvirgul - Bu alerjinin ilacı yine kendisi araştırma başladığında katılımcıların 6. fıstığa dayanamadığınıvirgul - Bu alerjinin ilacı yine kendisi 6 ay sonra ise bu kişilerinvirgul - Bu alerjinin ilacı yine kendisi 13-15 fıstıktan sonra tepki verdiklerini belirtti.

Amerikan Alerjivirgul - Bu alerjinin ilacı yine kendisi Astım ve Bağışıklık Akademisinde sunulan araştırmaya katılan 33 çocuktan 9'una 2virgul - Bu alerjinin ilacı yine kendisi5 yılı aşkın süre her gün yiyeceğin içine katılmış fıstık tozu verildi. Fıstığın binde birinden başlayan doz birkaç ay sonra günde 15 fıstığa artırıldı. 9 çocuktan 5'ivirgul - Bu alerjinin ilacı yine kendisi 2virgul - Bu alerjinin ilacı yine kendisi5 yıldan önce fıstığa bağışıklık kazanabildikleri için tedaviyi kesti.

Burksvirgul - Bu alerjinin ilacı yine kendisi 5 çocuğun alerjiden kurtulduğunuvirgul - Bu alerjinin ilacı yine kendisi bu sonuçların ebeveynlere ve çocuklaravirgul - Bu alerjinin ilacı yine kendisi bazı gıda alerjilerine son verecek kesin ve etkili bir tedavinin yakında sunulabileceği umudunu verdiğini ifade etti.

Bilim adamı Burksvirgul - Bu alerjinin ilacı yine kendisi araştırmacıların uyguladıkları bu tedavi yöntemini ebeveynlerin tek başlarına uygulamaktan kaçınması gerektiğini vurgulayarakvirgul - Bu alerjinin ilacı yine kendisi araştırmanın katı tıbbi kontroller altında yapıldığına dikkati çekti.

Arkansas Çocuk Hastanesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırma da benzer sonuçlar verdi. Bilim adamları alerjisi olan çocukları 2 gruba ayırdı.

İlk gruptakilere belli dozda fıstık içeren bir tedavi uygulandı. Çocuklar alerji belirtisi göstermeden 15 fıstığa kadar tüketebildi. Placebo alan diğer gruptakiler ise hemen alerji belirtileri gösterdi. Ancak araştırma devam ediyor.

İstatistikler gelişmiş ülkelerde her yüz kişiden birinde fıstık alerjisi olduğunu gösteriyor. Buna göre yaklaşık 4 milyon Amerikalının başı fıstıkla dertte. ABD'de her yıl gıda alerjilerinden yaklaşık 150 kişi ölüyor. Bu 150 kadar kişiden yarısına yakınının ölümünden fıstık sorumlu tutuluyor.