Kanser hastaları doktor bekliyor



Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Bölümü'ndeki uzman doktorlar emekli olup görevden ayrılınca, bölümde uzman doktor kalmadı.
Hasta yakınları "Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) acil atama yapmalı" derken, hastane yetkilileri de durumu Yüksek Öğretim Kurulu'na (YÖK) bildirdiklerini ancak halen atama yapılmadığını iddia ediyor.

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Bölümü'ndeki uzman doktorların emekli olup görevden ayrılmasıyla, bölümde uzman doktor kalmaması krize neden oldu. Onkoloji Bölümü'nde doktor olmamasının çözümsüzlüğe doğru gittiğini ve yetkililerden destek beklediklerini belirten hasta yakınları "Bir an önce atama bekliyoruz" diye konuştu. Kanser hastalığında moralin çok önemli olduğuna dikkat çeken hasta yakınları, bu durum nedeniyle hastalarda ciddi bir moral kaybı yaşandığını belirtti.

Annesi kanser tedavisi gören Rukiye Varol isimli hasta yakını, "Çok üzgünüz hastalar çok zorlanacaklar. Hastalar buradan sonra nereye gidecek ve ne yapacaklarıyla igili bilgi sahibi değiller. İnsanların sağlık ihtiyaçları, zorunlu karşılanması gereken ihtiyaçtır. Ama bu durum sürekli çözümsüzlüğe doğru gidiyor. Onkoloji uzmanı gittiği için bize buranın kapanacağını söylediler. Çaresiz bir şekilde bekliyoruz" dedi.
Sakine Genç adındaki bir başka hasta yakını ise, "Bizim ilaçlarımız çok pahalı. Doktorlar ilaç yazarız ancak siz ödeyeceksiniz. Bizim altına imza atamayacağımız ilaçlar kullanıyorsunuz diyorlar. Buraya mutlaka doktor gelmeli. Kemoterapi zaten vücudu öldürüyor. Bu hastalıkta moral çok önemli. Bu olay, hastaların üzerine çöküntü yaptı. Maddi imkanı olmayanlar Adana'ya, Ankara'ya nasıl gidecek. Zihniyet belli, ölün diyorlar. YÖK'ün burada
Onkoloji Bölümü'ne kesinlikle kadro ataması gerekiyor" diyerek yaşananlara tepki gösterdi.

BAŞHEKİM: "ATAMA İZİNLERİ VERİLMEDİ"

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Dr. Hasan Erdal Doruk, konuyla ilgili kurum olarak kendilerinin bir eksikliği olmadığını savundu. Doruk, "Onkoloji Bölümü'nde iki öğretim üyemiz vardı. Onlar bu ay içinde emekli oldular. Dolayısıyla akademik personelin yerini doldurmanın tek yolu akademik personel ilanına çıkıp personel aramak. Bununla ilgili de YÖK'e bir müracaatımız oldu. Atama izinlerini bekliyorduk. O atama izinleri de verilmedi" diye konuştu.

"ÇÖZÜM BELLİ"

YÖK'ten normal kadro çalışması yapıldığının söylendiğini ifade eden Doruk, "O çalışmanın bitiminde kadro verileceği söylendi. Dolayısıyla yerlerine tekrar eleman koymak mümkün olmadı. Onkoloji uzmanı imzasını gerektiren ilaçların temini ve uygulanması ile ilgili sıkıntılar var. Çünkü onların gözetiminde verilmesi gereken ilaçlar bunlar. Bunlar heyet raporuna dayanarak verilmesi gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu da onkoloji uzmanının imzası olmayınca bazı ilaçları ödemiyor. Hastaların bir kısmını da sadece orada Onkoloji uzmanı olduğu için, Mersin Devlet Hastanesi'ne yönlendiriyoruz. İmza gerekmeyen ilaçlar konusunda da kendi içimizde halletmeye çalışıyoruz. Çözüm, kadroların atama izni verilmesindedir. İlana çıkıp Onkoloji uzmanı temin etmeliyiz" dedi.