34qpggk - Kalp hastaları soğuk havalara dikkat!

Soğuk tüm insanları etkileyebiliyor. Ama kalp hastaları risk grubunda.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Telli, soğuk günlerde yapılan ağır egzersizler ve hareketlerin, kalp krizi riskini arttırdığını söyledi.

Telli, aile bireylerinde kalıtımsal kalp hastalığı veya ani ölüm görülen kişilerle, 50 yaşın üstünde olanlar ve tansiyon hastalarının, kalp krizi geçirme riski en yüksek grubu oluşturduğunu ifade etti.

Soğuk havaların grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar dışında, özellikle kalp rahatsızlığı bulunan kişiler için de riskli bir durum olduğunu söyleyen Telli, bu nedenle soğuk havalarda kalp hastalarının çok dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Soğuğun kalp damarlarında kasılmalara neden olduğuna işaret eden Prof. Dr. Telli, "Soğuk günlerde yapılan ağır egzersizler ve hareketler, kalp krizini tetikliyor. Çünkü soğuk havada kalp damarları kasılacağı için kalbin yükü artar. Daha fazla kan pompalaması gereken kalp, zorlanacağı için kalp krizi oluşabilir. Bu nedenle soğukta özellikle kalp rahatsızlığı olan kişilerin, vücudu fazla zorlayıcı hareketler yapmaktan kaçınması gerekiyor. Soğuk ayrıca grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyon hastalıkları riskini artıracağından, enfeksiyonel hastalıklara yakalanan kalp hastalarının kalp fonksiyonları da zorlaşacaktır. Bu nedenle kalp ve damar hastalığı bulunan kişiler, enfeksiyon hastalıklarına da dikkat etmelidir" sözlerini kullandı.