Bel ağrısı erkeklere oranla kadınları daha fazla etkiliyor. Yaşam tarzında yapılacak bazı değişiklikler ile ağrı riskini azaltmak mümkün.
Bel ağrısı, kadın ya da erkek toplumda pek çok kişinin ortak sorunu. Ancak yapılan çalışmalara göre kadınlarda biraz daha fazla görülüyor. Konuyla ilgili bilgi veren Hacettepe Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Acaroğlu ''Hiç bel ağrısı çekmemek için yapabileceğimiz bir şey pek yok, ancak bel ağrısının kronik, sürekli bir hale gelmemesi için yapılabilecek şeyler var.

TOPUKLU AYAKKABILARA DİKKAT!
Sürekli bel ağrısı ile ilişkilendirilen faktörler; sigara içmek, kilolu olmak, özellikle karın kaslarımızın gevşemesine ve erimesine izin vermek olarak sayılabilir. Bu durumda, doğal olarak bu faktörleri ortadan kaldırırsak belimizi korumuş oluruz. Bir de bazı mesleklerde, mesela ağır yük taşıyan kişilerde ya da tam tersi sürekli oturan kişilerde bel ağrıları ortaya çıkabiliyor, bu durumda mesleki ergonominin iyileştirilmesi ağrı şiddet ve sıklığını ciddi olarak azaltabilir'' diyor.

Kadınların vazgeçemediği topuklu ayakkabılar da bel ağrısı üzerinde etkili. İdeal topuk yüksekliği 3 ila 4 santim olarak belirtiliyor. Ancak hiç topuğu olmayan ayakkabılar da ayaktan bele kadar sorunlar yaratabilir. Buradaki en sık mekanizma bacak arkasındaki kasların gerilerek zaman içinde bele de yayılan ağrılara neden olmasıdır. Yüksek topuklar bel çukurluğunu derinleştirdiğinden, altta yatan sınırlı bel darlığı olan hastalarda ağrının daha erken ortaya çıkmasına ve artmasına neden olabilir.

STRES VE BEL AĞRISI
Bel sağlığı üzerinde sigaranın da önemli bir etkisi var. Eğer sigara kullanıyorsanız bel ağrısının kronik hale gelme olasılığını da artırmış oluyorsunuz. Strese gelince, bel ağrılarının kronik hale gelmesinde psikolojik ve sosyal faktörlerin önemli bir rol oynadığı düşünülüyor. Örneğin, işinden memnun olmayanlarda kronikleşme daha fazla görülüyor. Bel ağrısına tamamen kalıtımsal demek zor. Fakat, ailevi bir yatkınlık var. Kısaca, eğer ailenizde bel fıtığı ya da belinde darlık nedeniyle sinir sıkışması olan bir kişi var ise, sizde de görülme olasılığı biraz daha yüksektir