Gün içinde geçirdiğimiz gerginliklerden sonra akşamları hemen uykuya dalmak birçoğumuz için pek kolay değil. Ya yaşadığımız stresi içimizden söküp atmak? Maalesef o da kolay değil ama bazı yöntemlerle vücudumuzu ve ruhumuzu rahatlatmayı kolaylaştırabiliriz.

Gerginlik bir hastalık değildir. Bir belirti, gerilime gösterilen bir tepkidir. Stres sonucu, vücudumuzda biriken enerjiyi çıkaracak bir yer bulamadığımızda gerginlik başlar.

Sıkışan sinir kanalları baş ağrısı, yorgunluk, uykusuzluk, sırt ağrısı, genel bir uyuşukluk yaratır. Çok kimse bir sinir-kas gerginliği içinde olduğunu fark etmez. Yumruklar sıkılır, avuçlar terler ve kanımızın kimyası değişir. Gerilim seviyeleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Herkesin bir limiti, dayanabildiği kişisel bir gerilim derecesi vardır. Gerilim içindeyken beyin uyarılır, hormon sisteminde değişiklikler olur. Gerek vücut, gerek ruh gerginlikten olumsuz olarak etkilenir.

Sinir bozukluğunun belirtileri çok bellidir. Çoğu zaman uyku düzensizleşir. Uykuya dalmak genelde zorlaşır ve erken uyanmalar başlar. Bazen de uyku bir nevi kaçış noktasıdır, insan uykuya doyamaz. Kişide dikkat eksikliği başlar, etrafıyla tatsız, huzursuz konuşur ve sıkıntılı bir hali vardır, hiçbir şeyle de ilgilenmez. Ruhi yorgunluk da sinir bozukluğunun bir kısmıdır. Büyük gerginlikler içinde yaşıyor bile olsanız, dinlenmeli ve huzuru bulmalısınız.

Dinlenmeyi, gevşemeyi öğrenmek gerginlikle savaşmanın esas yoludur. Nefes bu noktada çok önemlidir. Nefesi doğru alıp vermek gerekir.

Derin bir nefes alın; sonra bundan daha uzun ve sert bir şekilde nefes verin. Ayakta durun, ya da yerde bağdaş kurun. Dörde kadar sayarak nefes alın. Nefes verirken de sekize kadar sayın. Burnunuzdan nefes alın, ağzınızdan verin. Çenenizi gevşek tutun.

Kollarınızı arkaya atarak derin bir soluk alın. Sonra başınızı ağır ağır soldan sağa doğru çevirerek tam bir daire çizin. Boyun, omuz kaslarına dikkat edin. Bu hareketi her iki yöne doğru iki kez tekrarlayın.

Meditasyon insanı sakinleştirir ve gerginlikten kurtarır. Meditasyon sırasında nefes alma ve kalp çarpması yavaşlar. Uygulaması da basittir. Rahat bir oturuş tarzı seçin. Ağır ağır ve ritmik bir şekilde nefes alın. Her türlü düşünceyi kafanızdan atın. Bu konuda sabırlı olun çünkü düşünceler insanın aklından hemen gitmezler.

Gözlerinizi kapayın ve 15 dakika kendinizi dinleyin. İç sesinizi duymaya çalışın. Bu sırada kendinizi olmak istediğiniz yerde de hayal edebilirsiniz.

Ve uyku, gerek fiziki, gerek ruhi sağlık için gereklidir. Uyuyamadığımızda sinirlerimiz bozulur, gerilir. Uyurken metabolizmanın ağır çalışması vücudu dinlendirip canlandırır. Rüyalar ise kafayı rahatlatır ve gerginliği giderirler. Bütün kaslar uyku sırasında gevşer. Kalp yavaşlar, vücut ısısı azalır.
Rüyalı uyku en derin olanı, insanı en dinçleştirenidir. Çünkü bu hem fizyolojik, hem de psikolojik bir işlemdir.

Az uyuyan insanlar, genellikle hareketli, dışa dönük, dost canlısı kişilerdir. Çok uyuyan kişiler ise daha çok içine kapanık, yaratıcı ve işlerinde de başarılıdırlar.

Uykuya ne zaman yattığınız önemli değildir fakat düzenli olması önemlidir. Genellikle 8 saat uyku normal bir süre sayılır. Uykuya dalmakta zorluk çektiğiniz zamanlarda gevşeme yöntemlerini ve meditasyonu mutlaka deneyin.

Günümüzde hepimiz benzer gerginliklere maruz kalıyoruz. Önemli olan stresi ve gerginliği içimizden yok etmeyi öğrenebilmek. Uzun ve huzurlu yaşamın sırrı belki birazda buradan geçiyor.

Sağlıklı, mutlu, huzurlu günler dileğimle…