Sağlık Bakanı Akdağ'dan Kot Taşlama İşçilerine Çağrı
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kot Taşlama İşinde Çalıştıkları İçin Silikozis Hastalığına Yakalananlara, 'Bunu Tazmin Ettirecek Şekilde Hukukun Kapısında Olmaları' Çağrısında Bulunarak, Sosyal Güvencesi ya da Yeşil Kartı Bulunmadığı İçin Tedavilerini Yaptıramayanlara Yardımcı Olacaklarını Bildirdi.

Haber Yayın Tarihi: 11.04.2009 10:39
Recep Akdağ Recep Akdağ
» Kimdir? » Haberleri

* Recep Akdağ haberleri

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kot taşlama işinde çalıştıkları için silikozis hastalığına yakalananlara, ''bunu tazmin ettirecek şekilde hukukun kapısında olmaları'' çağrısında bulunarak, sosyal güvencesi ya da Yeşil Kartı bulunmadığı için tedavilerini yaptıramayanlara yardımcı olacaklarını bildirdi.

Akdağ, büyük hastanelerde meslek hastalıklarının iyi takip edilebileceği üniteler kurulmasının planlandığını da açıkladı.

Silikozis hastalığına yol açan olumsuz iş yeri şartları için Sağlık Bakanlığının ayrıca bir yasaklama yapmasına gerek olmadığını, iş kanunlarının işyerlerindeki sağlıkla ilgili hususları kapsadığını belirten Akdağ, mevcut mevzuata rağmen silikozisten korunmayan hastaların sayılarının artması üzerine sağlıkla ilgili genel hükümler çerçevesinde yasaklama kararı aldıklarını anlattı.

Bilimsel komisyon kararıyla yapılan bu yasaklamanın, mevcut mevzuatı güçlendiren bir karar olduğunu belirten Akdağ, kendi işçilerine zarar verecek şekilde üretim yapan bütün işyeri sahiplerinin, kanuna karşı suç işlediğini söyledi.

Akdağ, ''Bütün işyeri sahiplerini, sanayicileri insan sağlığıyla ilgili bu kurallara uyma konusunda uyarıyorum ve hassasiyete davet ediyorum. Hukuk kendi mecrasında nasıl gider bilmiyorum ama şahsi kanaatimi söyleyeyim. Bir işyerinde bu şekilde silikozise uğramış bir vatandaşımız, kardeşimiz mutlaka bunu tazmin ettirecek şekilde hukukun kapısında olmalıdır'' dedi.

Akdağ, sosyal güvencesi olanların tedavilerini tüm sağlık kurumlarında yaptırabileceğini, bu güvenceye sahip olmayanların ise Yeşil Kart alarak tedavi olabileceklerini belirterek, ''Bürokratik süreçlerden dolayı bunların hiç birinden yararlanamıyorlarsa mutlaka bize müracaat etsinler. Onlara yardımcı olmanın yolunu buluruz'' dedi.