Ekonomik kriz, depresyonla birlikte stres egzamalarına yol açıyor.

Son günlerde sık görülüyor

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Cengiz Koçak, son dönemde strese bağlı deri hastalıklarının oldukça sık görülmeye başladığına dikkat çekti.

Stres egzeması ve benzeri hastalıkların özellikle şoförler, gardiyanlar, gazeteciler, ağır işçiler, banka çalışanlarında daha yaygın olduğunu söyleyen Koçak, deri hastalıklarının halk arasında önemsenmediğini, hastaların tedavi için son anı beklemelerinin yanlış olduğunu söyledi.

Dermatologa gitmek gerek

Dermatoloji Uzmanı Dr. Neslihan Dolar da, işsizlik ve gelecek kaygısının sardığı bugünlerde egzamaların hayli arttığını belirtirken, “Siz de derinizdeki kaşıntı ve döküntülerden yana dertliyseniz, tedavisi için bir dermatoloji uzmanına gitmeniz yeterli” dedi.“Vücut adeta dile geliyor”

Stres egzamalarının sık görüldüğü yaş grubunu 30-50 yaş aralığı olduğunu belirten Dolar, “Alerjiye yatkınlığı olan bireylerde daha sık görülen stres egzaması; kişinin vücudunun dile gelmesidir. Son dönemde iş yoğunluğu, işsizlik, kaygı ve endişe gibi durumlar nedeniyle stres egzaması vakalarına daha sık rastlıyoruz” dedi. Stres egzamasının saçlı deride ve sırtta daha çok ortaya çıktığını belirten Dolar, nedenini ise, vücudumuzdaki bu bölgelerin, gün içerisinde rahatlıkla kaşınabilecek bölgeler olmasına bağladı.

Zamanında tedavinin önemini vurgulayan Dr. Dolar, “Stresin tetiklediği bu hastalık da strese neden olur ve olay bir kısır döngüye girer” diye uyardı.