Kemirgenler yoluyla insanlara bulaşan ve öldürücü olan Hantavirüsün Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığından daha tehlikeli olduğu bildirildi.
Ziraat Yüksek Mühendisi ve Böcek Uzmanı Derya Ulaşoğlu Zonguldak ve Bartın'da 8 kişinin hastalanmasına birinin de yaşamını yitirmesine neden olan Hantavirüsün ''Bunyaviridae familyasına'' bağlı bir RNA virüsü olduğunu Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı etkeniyle aynı familyada bulunduğunu ve bu virüsün de kanamalı ateşe yol açtığını söyledi.
Ulaşoğlu 30'dan fazla türü olan virüsün 20 türünün insan için risk oluşturduğunu bu virüsü kemirgenlerin taşıdığını bildirdi. Derya Ulaşoğlu Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığının kene ısırmasıyla bulaştığını oysa bu virüsün solunum yoluyla bile alınabileceğine dikkati çekti. Ulaşoğlu memeli hayvanlarla çalışan bilim adamlarının açık alanda çalışan biyologların kemirgen ilaçlaması yapan firma çalışanlarının dağcıların piknikçilerin açık alanda oyun oynayan çocukların ve orman çalışanlarının bu virüs açısından risk altında olduğunu bildirdi.