Bir tek atıp, direksiyon başına geçenlerdenseniz bu yazıyı iyi okuyun! Çok az alkol bile dikkati yeterince dağıtabiliyor..

Bir kokteyl içtikten hemen sonra direksiyon başına geçebileceğinizi mi düşünüyorsunuz? O kadar da çabuk değil! Bir kadeh içki içen bir gruba bir video seyrettirilmiş ve basketbolcuları saymaları istenmiş. Yüzde 82'si oyuncuların arasındaki goril kostümlü adamı fark edememiş! Ayık insanlar bu tüylü primatı daha çabuk görmüş.

Geyik miydi hayatım?
Yolda giderken bir köpeği, çocuğu, bisikletli bir adamı ya da bozulmuş arabayı görme ihtimalinin yüzde 82 zayıf olduğunu bildiğiniz bir sürücünün arabasına biner misiniz? Hiçbirimiz binmeyiz. Çok az miktar alkol bile 'dikkatsizlik körlüğü' adı verilen durumun ortaya çıkmasına yol açıyor. Bu da, başka bir şeye bakarken (yol işareti gibi) çok bariz olan bir şeyi gözden kaçırmanıza neden oluyor. (Yoldaki bir geyik miydi hayatım?) Ve en korkulu bölüm: Yetişkinlerin yarısı, ayıkken bile görüş alanlarındaki büyük objeleri gözden kaçırabiliyor. Bir başka ifadeyle, insan zihni aynı anda birden fazla detaya dikkat edebilir.

Gözden kaçırılıyor
Ancak, belirli bir şeye odaklanmışsanız diğerlerini gözden kaçırmanız işten bile değildir. Bu duruma bir de alkolü eklerseniz, daha büyük bir probleminiz var demektir. (Çok az miktarda bile olsa...) Basketbol oyuncuları arasındaki gorili fark etmeyen insanların kadında sadece yüzde 0.04 oranında alkol varmış. Üstelik bu oran, birçok eyaletteki yüzde 0.08'lik yasal sınırın altında. Özet olarak; araba kullanıyorsanız bir kadeh margarita içtiğinizde, otomobilin anahtarlarını maden suyu içen arkadaşınıza verin!Fruktoz yüzünden gaz bombasına dönmeyin!

Eğer yediğiniz tatlı, bir otomobil lastiğinin sindirim sisteminizde yolunu bulmaya çalıştığını hissetmenize yol açıyorsa, ilk iş olarak etiketindeki içindekiler bölümüne bakın! Çünkü sebebi fruktoz olabilir... Fruktoz, sık rastlanan bir tatlandırıcıdır. Limonata, soda gibi içeceklerde, bazı düşük kalorili yoğurtlarda, tahıl gevreklerinde, hatta bazı salata soslarında ve ketçapta bile görülebilir. Bazı insanlar için çok küçük bir miktar bile -örneğin bir şişe limonata- karın kramplarına, ağrıya ve bulantıya (özellikle boş mideye içtiyseniz) yol açabilir. Fruktoz bazı insanların sindirim sisteminden öyle hızlı geçer ki, emilimi imkansız hale gelir. Sindirilmeyen şey de kolonlara gider. Burada bakterilerle buluşur ve yüksek miktarda asit ve gaz oluşumuna yol açar.


Zihin açıklığı çay ile sağlanır

İşin yorgunluğunu üzerinizden atmak mı istiyorsunuz? Bir bardak çay alın ve kendinizle e-mail'lerinizi sadece saatte bir kez kontrol etmek için anlaşma yapın. Tamam, 15 dakikada bir olsun! Burada kafeinden bahsetmiyoruz. Her ne kadar kafein de odaklanmanıza ve hafızanıza katkıda bulunsa da... Bahsettiğimiz şey, 'theanine' adı verilen bir aminoasit... Bir araştırmada, bu maddeyi aldıktan sonra zihinsel bir aktivitede bulunan insanların beyinlerinin daha aktif olduğu gözlenmiş. Özellikle sağ beyindeki 'parietooccipital kortex' hareketlenmiş. Burası, beynin açma kapama devresiyle dikkat bölümünü birbirine bağlayan nokta... Eğer bir çay molasından sonra kendinizi daha alarmda ve daha odaklanmış hissediyorsanız sebebi bu maddedir.


Daha verimli olursunuz

* 'Theanine';yeşil ve siyah çayın doğal karışımında olan bir madde. Kafeinle birlikte sinerjik olarak harekete geçiyor ve veriminizi düşüren dikkat dağılmalarının önüne geçiyor.

* Bir çay molası verirken, basit bir stratejiyle beyin gücünüzüde artırabilirsiniz. Bunun için şükran duyduğunuz bir şeyi düşünün. Ya da bir dakika
boyunca derin derin nefes alarak meditasyon yapın.

sp - 'Dikkatsizlik körlüğü' için bir kadeh yeterli!