Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Semra Toker, terden kurtulmak için parfüme sarılanlara ciddi uyarılarda bulundu. Aksi halde istenmeyen hastalıklar sizleri bekliyor.

1 - Parfüm kullanırken bunlara dikkat


Toker, parfüm kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar olduğunu dile getirdi ve kritik uyarıları sıraladı:

2 - Parfüm kullanırken bunlara dikkat


Öncelikle parfüm kullanmadan önce teniniz mutlaka temiz olmalıdır. Terliyken parfüm kullanmayın ve hatta ter kokusunu gidermek için parfüm kullanma hatasına sakın düşmeyin.

3 - Parfüm kullanırken bunlara dikkat


Parfümü cildinize 20 cm uzaklıktan sıkın. Böylelikle parfümü daha geniş bir alana yaymış olursunuz. Bu arada kulak arkası ve bileklere sıkılan parfüm daha etkilidir.

4 - Parfüm kullanırken bunlara dikkat


Çünkü bu bölgeler daha çok ısındıkları için koku yayılımı daha çok olur. Parfümü giysilerinize sıkmak pek doğru değildir.

5 - Parfüm kullanırken bunlara dikkat


Ufak da olsa leke problemi doğuracağı gibi başka bir koku denemek istediğinizde giysiye sinmiş olan koku sorun olacaktır.

6 - Parfüm kullanırken bunlara dikkat


Spor yaparken parfüm kullanmaktan kaçının. Terleyip ağır bir kokuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

7 - Parfüm kullanırken bunlara dikkat


Farklı kokuları bir arada kullanmayın. Parfümü banyodan hemen sonra kullanın. Bu şekilde parfüm cildinize daha hızlı nüfuz edecektir.

8 - Parfüm kullanırken bunlara dikkat


Gündüzleri hafif, çiçek, meyve kokularını; akşamları daha iddialı ve çarpıcı kokuları kullanın. Parfümü vücudunuzun nabız noktalarına sürmelisiniz

9 - Parfüm kullanırken bunlara dikkat


Örneğin; dirseklerin iç bölümü, boynunuzun arkası, bilekler, dizlerinizin aka kısımları. Parfüm sürdüğünüzde bileklerinizi birbirine sürtmeyin.

10 - Parfüm kullanırken bunlara dikkat


Odanın içine biraz parfüm sıkıp yürüyebilirsiniz, koku daha homojen bir şekilde üzerinize siner

11 - Parfüm kullanırken bunlara dikkat


Parfümünüzü çok sıcak bir yerde tutmayın ve direk güneş ışığına maruz bırakmayın. Işık geçirmeyen şişede olan parfümler daha uzun süre dayanırlar.

12 - Parfüm kullanırken bunlara dikkat


Bir parfümün üzerinizde nasıl durduğunu sıktıktan en az bir saat sonrasına kadar anlayamazsınız. Bu yüzden parfüm alırken acele karar vermeyin.

13 - Parfüm kullanırken bunlara dikkat


Astım hastaları ve kimyasal maddelere aşırı duyarlılığı olan insanlarda parfümler başağrısı, mide bulantısı, kaşıntı gibi zararlı etkiler yapabilirler.

14 - Parfüm kullanırken bunlara dikkat


Duş almadan kullanılan parfüm hiç istemediğiniz sonuçlar doğurabilir. Unutmayın, nasıl kokuyorsanız akıllarda öyle kalırsınız.

15 - Parfüm kullanırken bunlara dikkat