"Çikolatanın içindeki maddeler kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor ama afrodizyak etkisi yok"


Thierry Muret işe Belçika’da küçük bir dükkan açarak başladı. Bugün bir çikolata devinin mutfağını yönetiyor...

Godiva’nın mutfağından sorumlu şef Thierry Muret: “Çikolatanın içindeki maddeler kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor ama afrodizyak etkisi yok”

Hayatı çikolata yemekle geçiyor. 21 yıldır yiyor, içiyor, dünyayı dolaşıyor. “Üstelik bir de bu iş için para alıyorum” diyor, dünyanın önemli butik çikolatalarından Godiva’nın mutfağından sorumlu şef Thierry Muret. ABD’de Pennsylvania’da yaşayan şef, hem Amerika’daki hem de Brüksel’deki mutfaktan sorumlu olduğu için bütün vaktini kıtalararası seyahatlerde geçiriyor.

Godiva 80 yıl önce Brüksel’de Joseph Draps tarafından kuruldu. Bugün 80’in üzerinde ülkede satılan butik çikolatalar, Ülker’in markayı satın almasıyla birlikte artık ülkemizde de özel günlerin olmazsa olmazı. Çikolata tasarımına çok önem verdiklerini anlatıyor şef Tierry Muret. Bu konuda moda dünyasından ilham aldığını söyleyen Muret, “İstanbul’dan da çok etkilendim. Bu ilhamla belki Türk kadınlarına özel bir koleksiyon yaratabilirim” diyor...

Herhalde her gün bir miktar çikolata yemeniz gerekiyor ama kıskanılacak kadar zayıfsınız...
Günde yaklaşık 200-300 gram çikolata yiyorum. Ürettiğim çikolataları tatmak zorundayım. 21 yıldır Godiva’dayım. Daha önce Belçika’da kendi çikolata dükkanım vardı. Yani toplamda 26 yıldır çikolata işinin içindeyim.


Şeker, kolesterol ne durumda?

İyi durumda. Çok spor yaparım. Ayrıca sağlıklı besleniyorum, kilo da almıyorum.

Çikolataya hep meraklı mıydınız?

Hayır. Çikolatayı üniversite yıllarında keşfettim. Aslında kimyagerim. Brüksel Üniversitesi’nde okudum. Bir bilim adamı olarak çikolatayı araştırdım. Ve çikolataya âşık oldum.

En sevdiğiniz çikolata türü hangisi?

Bitter. Mesela tasarladığım Tourbillon 85 adlı çikolatayı çok seviyorum. Kıyılmış bitter çikolata ile krema karışımından oluşuyor. Bitter çikolata içeriyor ama acı değil. Ağızda saf çikolata tadı bırakıyor. Bu tada ulaşmak bir yılımı aldı. Çikolata lezzetli olmalı. Yiyip unutmamalısınız. Ürettiğim bütün çikolataları seviyorum. Onlar çocuklarım gibi, her biri çok özel.

Çikolata üretirken ülkelerin farklı damak tatlarını dikkate alıyor musunuz?

Evet. Mesela Japonlar çok tatlı ya da çok acı çikolata sevmiyorlar. Belçikalılar ise çeşitten hoşlanıyor. Alkollü, ağır kremalı çikolataları seviyorlar. Kuzey Amerikalılar çok tatlı çikolata sever. Türklerin damak tadını ise anlamaya çalışıyorum. Türklere özel çikolata da üretebilirim günün birinde.

Godiva çikolataları artık Türkiye’de. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ürünlerimizi ne kadar çok insan tadarsa o kadar iyi. Çikolatalarımızın, Türk damak tadına da uyacağından eminim.

Çikolata ve moda arasında bir bağlantı var mı?
Var. “Platinum” adlı koleksiyonumuzu yaratırken Paris, Milano ve Londra’daki moda dünyasından etkilendim. Kadınlar için tasarladığım çikolatalarda renkler, desenler, çiçekler vardı. Portakal, bal gibi tatlar kullandık. Moda dünyasından ilham alıyorum. Yeni trendler arasında bitter, şekeri azaltılmış, küçük çikolatalar var. Doğal tatlar da ön planda.

"Moda dünyasından ilham alıyorum"

Çikolataya en çok ne yakışır? Siz ne içersiniz?
Asitli içeceklerle bitter çikolata yenmez. Yanında yeni üretilmiş şarap içmeyin mesela. Çünkü bunlar asitli oluyor. Papatya çayı çikolatayla iyi gider. Beklemiş çay olmamasına dikkat edin. Kafeini ve asit oranı az kahve türlerini tercih edin. Çikolatayla yemek yaparken de asitli olmayan gıdalar seçin.


Ne tür yemekler yapılır çikolatayla?

Soslar yapılabilir. Mesela tavukla çikolata iyi gider. Salataya çikolata sosu koyarsanız sirke koymamalısınız. Çikolata sosunu, asidi azaltılmış sirkeyle karıştırabilirsiniz. Deniz ürünleri, özellikle midye de çikolatayla iyi gider. Çikolatayla yemek yapma alışkanlığı giderek artıyor.


"Evde çikolata yapmamı karım engelliyor"

Çikolata gerçekten bir afrodizyak mı yoksa bu sadece bir efsane mi?

Bu bir efsane. Çikolatanın içindeki maddeler bazı hormonları harekete geçirirek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor ama çikolatanın afrodizyak etki ettiğini söyleyemeyiz. Ancak sakinleştirici, stres giderici etkisi var. İnsanı mutlu ediyor.

Reklamlarda çoluk çocuk yerine daha çok çikolata yiyen, âşık olan, seksi kadınlar var...
Doğru. Ama bizim müşterilerimiz daha çok kadın. Bu nedenle kadınları Godiva markasıyla yan yana göstermek istiyoruz. Godiva çok özel günlerin çikolatası, güzel kadınlarla özdeşleştiriliyor.

Çocuklarına çikolatayı yasaklayan babalardan değilsinizdir herhalde.

Hayır. Ama ben eve hiçbir zaman çikolata getirmem. Çikolata yemek istediklerinde benim mutfağıma gelmek zorundalar. Çocuklarım çikolatayı seviyor ama bu işin içinde değiller. Kızım grafiker. Oğlum da biyokimyager olmak istiyor.

Kendi evinizin mutfağında da çikolata yapar mısınız?

Yapmaya çalışırım ama her seferinde karım “Git kendi mutfağında çalış!” diyerek beni mutfaktan kovar.

BADE GÜRLEYEN / Milliyet