ANKARA (ANKA)- Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de yapılan incelemeler sonucunda domuz gribi vakasına rastlanmadığını bildirerek, şüpheli durumlarda gerekli incelemelerin titizlikle yapıldığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Dünya Sağlık Örgütü tarafından şimdiye kadar doğrulanmış vaka sayısı 2099 ve ölüm sayısı 44 oldu. Hastalığın görüldüğü ülkelere İsveç'in eklenmesi ile vaka varlığı doğrulanan ülke sayısı da 23'e yükseldi.

Türkiye'de vaka'nın görülmediği belirtilen açıklamada, “Şüpheli durumlarda gerekli incelemeler titizlikle yapılmaktadır. İstanbul ilinde yurt dışı seyahat öyküsü bulunan bir vatandaşta grip benzeri şikayetler olması üzerine gerekli incelemeler yapılmış, alınan numuneler referans laboratuarımızda incelenmiş olup herhangi bir grip etkeni tespit edilmemiştir” ifadesinde bulunuldu.

Sağlık Bakanlığı tarafından oseltamivir ve zanamivir etken maddeli ilaçların eczanelerde satışına herhangi bir kısıtlama getirilmesinin söz konusu olmadığına işaret edilen açıklamada “Ancak bu ilaçların sadece doktor tarafından reçete edilmesi durumunda kullanılması gerekir. Gereksiz ilaç kullanımının direnç gelişimine yol açabileceği unutulmamalıdır” şeklinde görüş bildirildi. Açıklamada “Zorunluluk olmadıkça hastalığın görüldüğü ülkelere seyahatlerin ertelenmesi, seyahat edilmesi zaruri ise kişisel korunma önemlerine uyulması gerekmektedir” önerisi de yapıldı.