Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Yalçın İlkersmiliv - Böbrek taşı yapan besinler “Aşırı protein alımısmiliv - Böbrek taşı yapan besinler tuzlu gıdalarsmiliv - Böbrek taşı yapan besinler çikolatasmiliv - Böbrek taşı yapan besinler yapraklı bitkilersmiliv - Böbrek taşı yapan besinler aşırı çay ve kahve tüketimi böbrek taşı riski oluşturabiliyor” dedi ve ekledi:

“Böbrek taşına yol açan en önemli faktörlerden birinin gıda tüketimi olduğu biliniyor. Oluşan taşın cinsine göre aşırı protein alımısmiliv - Böbrek taşı yapan besinler tuzlu gıdalarsmiliv - Böbrek taşı yapan besinler çikolatasmiliv - Böbrek taşı yapan besinler yapraklı bitkilersmiliv - Böbrek taşı yapan besinler aşırı çay ve kahve tüketimi risk faktörü oluşturabiliyor. En önemli etkenlerden biri de az su tüketilmesi. Taş hastası olsun olmasın herkesin günde en az 10-12 bardak su içmesi gerekiyor.

Oluşmuş taşı ilaç tedavisiyle küçültmesmiliv - Böbrek taşı yapan besinler yok etme şansı pek mümkün değil. Sadece ürik asit taşında ağızdan alınabilen ilaçlar başarılı sonuç veriyor. Önemli olan taş hastalarında yüzde 50 olan tekrarlama olasılığını azaltmaktır. Bu açıdan ufak bir taş parçasından yapılabilen taş analizi ve risk faktörlerini ortaya koyabilen detaylı kan ve idrar analizleri büyük önem taşır.