Kilo verme veya alma konusunun temeli bel ölçüsüyle başlıyor. Bunu aklınızdan çıkarmayın.
Birçoğumuz kilolara kafamızı takarız ama aslında önemli olan bel ölçüsüdür. Çünkü, bel ölçünüz genel sağlığınız açısından en iyi ve tek göstergedir. Bel ölçüsü kontrolü programınızın işe yaraması için, ne kadar çok yediğinizi veya yemediğinizi asla düşünmeyeceğiniz pratik bir plana ihtiyacınız var.

Nasıl bir egzersiz programı olmalı?

‘SİZ Egzersiz’in bir parçası olan, son derece basit ama bir o kadar da etkili egzersizimi bir deneyin. ‘Görünmez sandalye’ adını verdiğim bu egzersizi herkes yapabilir. Basit ve çok etkilidir. Bütün bacağı güçlendirir. Sırtınızı bir duvara dayayarak sandalyeye oturur gibi havada oturun (sandalye olmadan!) ve avuçlarınızı dizlerinize dayayın.

İşiniz bittiğinde kolayca ayağa kalkabilmek için bu hareketi tutunabileceğiniz bir mobilyanın yanında yapın.

Topuklarınızı dizlerinizin tam altında, 90 derecelik açıyla tutun; omuzlarınız arkaya kıvrılmalı, başınız duvara dayanmalı. Bu şekilde olabildiğince uzun süre durun ve her seferinde süreyi 2 dakika artırmaya çalışın. Yüz kaslarınızı gevşetin ve yavaş nefes alıp verin.

Bel çevresi büyük olan insanlarda omentum yağ perdesi büyümeye başlar, böbreklere baskı yapar, tansiyonu yükseltir, karaciğeri zehirler, yüksek kolesterol yaratır, insülini bloke ederek şeker hastalığını ortaya çıkarır. Safra taşları yapar, bu taşlar da safra yolunu kapatır, safra inemez, bağırsaklarda tehlikeli durumlar yaratır.

Çalışanların uygulaması kolay tarif
Yeme sisteminizi otomatikleştirirseniz kolay. İşte sizler için ailemle birlikte her sabah yediğimiz kahvaltının tarifi; özellikle damak zevkinize alternatif önerilerimizden biri olarak da kabul edebilirsiniz.

5 dakikada hazırlanabilen tipik bir tarif ki ben buna ’sihirli kahvaltı bombası’ adını veriyorum:
- 2 kişilik, kişi başına 136 kalori
- 1 kaşık (1/3 fincan) soya proteini
- 1/2 çorba kaşığı keten tohumu yağı
- 1/2 fincan donmuş çay üzümü
- 1 büyük boy muz (veya hangi meyveyi seviyorsanız)
- 1/2 çorba kaşığı elma suyu konsantresi veya bal
- 30 gram buzlu su ve eğer isterseniz, vitamin tozları

Neden çoğu diyet başarısızlıkla sonuçlanıyor?Çoğu insan doğrusal bir zihin yapısına sahiptir. Şöyle düşünürler; eğer biraz iyiyse, daha fazla daha iyidir. Ama sağlıklı beden, genellikle doğrusal değildir. Günde 100 kalori daha az alırsanız, her ay yarım kilo verirsiniz ve bir etki görmezsiniz. Ama günde 100 kalori daha az alırsanız (daha fazlası daha iyi değil mi?) muhtemelen yoyo diyetine girersiniz ve verdiğiniz kiloları geri alırsınız. Bunun nedeni, açlığın metabolizmayı yavaşlatmasıdır.

Aynı zamanda karbonhidrat metabolizmanız da yavaşlar. Dolayısıyla, sonunda elinize bir şeker çubuğu geçirdiğinizde, aldığınız kalori çabucak yağa dönüşür.

Stres şişmanlatıyor mu?
Göbek yağı (omentum) özellikle stresle artar ve stres hormon alıcıları vardır; dolayısıyla bel ölçünüz, bedensel stresiniz açısından en iyi göstergedir. Stresle ve bel ölçüsüyle başa çıkmak, büyük ölçüde vücudunuzdaki iltihaplanma seviyeleriyle başa çıkmak demektir. Omega-3 yağ asidi, karaciğerlerimizde iltihaplanmaları önleyen proteinleri (PPAR denir) harekete geçirir ve böylece biyolojimiz obezlikten kaynaklanan iltihaplanmaları gidermede daha etkili olur.

Bu, fazla kilolardan kaynaklanan hastalıklardan uzak durmamızı sağlar. Aynı sağlıklı yağlar, açlık hissi uyandıran ‘grelin’ hormonu saklar. Yapay yağlar tam aksi etki yapar ve ‘nfKB’yi (hücresel seviyede iltihaplanmalar için en önemli etken) uyarır ve çok zararlı bir etki yaratır.

Tartılmak yerine belinizi ölçün
Bazı insanlar, televizyon programlarının sadece akşamları yayınlandığı günlerden beri basküle çıkmamıştır. Bu sorun değil. Bizim için kilonuzu bilmeniz önemli değil; ama yine de bu programda ilerlemek istiyorsanız hemen gidin tartılın. İhtiyacınız olan tek şey bir mezura. Göbek deliğinizin hizasından bel çevrenizi ölçün ve bulduğunuz rakamı yazın. İdeal sağlık göstergesi olarak, kadınlar için ideal bel ölçüsü 82 santimdir. Eğer 93 santimi geçerseniz, sağlık riskiniz artar. Erkekler için ideal ölçü ise 88.5 santimdir. 101 santimden yukarısı sağlık riski demektir.

Diyetsiz Zayıflama
Diyet yapmayı gerektirmeyen, önce kilo almayı önleyen öğütler

1. Uyanır uyamaz bir bardak ılık su için (Tercihen yarım limon suyuyla da karıştırabilirsiniz.)

2. Beslenme uzmanlarının tavsiye ettiği türden bir kahvaltı hazırlamayı deneyin! Çay ya da kahve, iki dilim kepek ekmeği ve üstüne 12 ila 15 gram arası az miktarda yağ, 1 kaşık reçel ya da bal, taze sıkılmış meyve suyu ve bir kâse doğal yoğurt. Eğer gününüz hareketli ya da hiperaktif geçecekse, listeye küçük bir parça peynir yada bir adet yumurta da ekleyebilirsiniz.

3. Gönül rahatlığı ile doğal yoğurt ve beyaz peynir tüketebilirsiniz. Yağsız olmalarına ise gerek yok. Aradaki fark çok az ve kendinizi mahrum etmenize değmez. Yağsız yoğurt 50 ila 55 kalori içerirken; doğal yoğurt 60 kalori ve tam yağlı sütten yapılan yoğurtlar ise 80 kalori içeriyor. Ancak miktarı az tutun.

4. Gün boyunca çantanızda gazsız maden suyu ya da bir termos yeşil çay bulundurmaya çalışın. Bu ünlü yıldızların da tercih ettiği bir yöntem. Test ettik, işe yarıyor!

5. Bir elma, birkaç üzüm tanesi ya da kuru meyve (incir ya da kayısı) yiyerek, sabah 11:00 gibi başlayan açlık krizlerinizin önüne geçebilirsiniz. Bu size canlılık kazandıracak ve daha yemeğin başında ekmek sepetine uzanmanızı engelleyecek gayet akıllı bir yöntem…

6. Mönünüzde keyfinize göre patates (kızartması hariç), pilav ya da tam tahıllar gibi glüsit içeren bir besin bulundurabilirsiniz. Bu öğleden sonra hissedebileceğiniz açlığı engeller, yanında da kilonuzu tehlikeye sokmadan rahatlıkla et, balık ya da yeşil sebze tüketebilirsiniz.

7. Tavuk, hindi, ördek ya da balık yiyebilirsiniz. Bu hem daha sağlıklı hem de daha ekonomik olacaktır.

8. Tahıl ekmeği, esmer pirinç ya da yine esmer ve doğal unu tercih etmelisiniz. Bağırsaklarınız size minnettar olacak ve yalnızca, iyi besinleri vücudunuzda tutacak.

9. Tatlı olarak meyvelere odaklanmayı denemelisiniz. (Meyve salatası, komposto ve hafif tatlı bir şerbet gibi). Kalori hesapları içinde kendinizi kaybetmenizin bir anlamı yok! Dondurma, pasta, creme brulee ya da fazla yağ ve şeker içeren, yani çok kalorili olan tehlikeli eğilimlerinizi başka bir zamana ertelemelisiniz.

10. Gurme restoranlardan uzak durmalısınız. Göz kamaştırıcı bile olsalar minik kurabiyeler, drajeler ya da diğer
şekerlemeler oburları tuzağa düşürmekten başka bir işe yaramaz!

11. Dirençli olun ve unutmayın! Ekmek ve yağı kahvaltıda tüketebilirsiniz ama öğle yemeğinde değil. Ne turpla ne de peynirle… Sonuç olarak yağın 100 gramı 800 kalori içeriyor. Bizden söylemesi!

12. Bir parça siyah çikolatayı kahvenizle birlikte tüketebilirsiniz. Hatta ikinci parçayı bile.

13. Çay tiryakisi olmanızda bir sakınca yok. Çay Diyeti kitabının yazarı Anne Dufour’a göre tedavi edici erdemleri dışında bizi eritecek üç süper içeriği var; kalorileri uyaran ve yakan kafein, yağları yakan kateşin ve açlık gidermede oldukça önemli olan EGCG. Çayın yanında bir avuç fındık, ceviz ya da kuru meyve tüketin. Enerji kaynağı olarak mükemmel bir kaynak oluşturacaklar…

14. Çayınızda, kahvenizde ya da yoğurdunuzda tatlandırıcı kullanmaktan uzak durun. İştah mekanizmanızı sarsarak ve şeker isteğinizi artırarak, istediğiniz etkinin tam tersini yaratabilir.

15. Eğer size -hele en sevdiğiniz- bir tabak yemek sunulursa ‘Hayır, teşekkür ederim’demelisiniz. Biraz yoksun kalacaksınız ama gereksiz kalori almaktan da kurtulacaksınız. Ayrıca, siluetinize karşı da çok büyük bir saygı göstereceksiniz. Kısacası, mükemmel olacaksınız.

16. Arkadaşlar arasındaki atıştırmalar esnasında kırmızı şarabınızın ikinci kadehini yarıda bırakmayı deneyin. En küçük alkol kadehini dahi sistematik olarak reddederek partiyi mahvedenlerden biri olduğunuzu da düşünmeyin. Böylelikle yüz ila üç yüz kaloriden kurtulmuş olacaksınız.

17. Gardırobunuzda en güzel elbisenizin yanma, skinny jean’inizi ve kalem eteğinizi ölçü olarak asın. İçlerine hâlâ sorunsuz sığabiliyor musunuz? Biraz şişman hissettiğiniz an iki ya da üç günlüğüne hafif bir diyet ya da protein günü uygulayabilirsiniz.

18. Hiç tereddüt etmeden şu üç tuzak soruyu cevaplayın; ‘Bir kolada kaç kalori vardır?’, ‘100 gram mayonezde kaç kalori vardır?’ ve ‘100 gram sucukta ne kadar kalori vardır?’ Kolada 450, mayonezde 765, sucukta ise 450 kalori vardır.

19. Selülit karşıtı alışkanlıklar edinmelisiniz. Her sabah ve her akşam karnınız ile üst bacaklarınıza yapacağınız küçük bir masajın yerini hiçbir şey tutamaz. Bu nedenle performansı günden güne yükselen, son çıkan inceltici kremlerden birini deneyebilirsiniz.

20. Kate Moss, Heidi Klum ya da Gisele Bündchen üzerine fazla odaklanmayın ve daha da çekici olan Stephanie Seymour taraflarına bakmayı deneyin. Haftalık yaptıracağınız iyi bir masaj güzel kalmanızı sağlayabilir.

alıntı-