Meşrubat ve pastalarda da bulunan fruktoz, Amerika'da çok kullanılan mısır şurubuyla gündeme geldi. Artan obez sayısı ise bu tür tatlandırıcıların kilo aldırdığının kanıtı olarak gösterildi


Yüksek fruktozlu mısır şurubu, hak ettiği şanı geri kazandı! Amerikan Tıp Birliği, geçtiğimiz haziran ayında 'iftiraya maruz kalan' bu tatlandırıcının, şekerden daha kötü olmadığını açıkladı. Bu açıklama; geçtiğimiz günlerde 'Klinik Beslenme'nin yayın organında, uzun süredir fruktozlu mısır şurubu üzerinde çalışan bir grup beslenme uzmanı tarafından da tekrarlandı.

SİYANÜR DEĞİL AMA
Mısır Üreticileri Birliği'nin ABD'deki televizyonlarda yayınlanan reklamında; iki anne gülümseyerek birbirine yüksek fruktozlu mısır şurubunun son derece güvenilir ve doğal olduğunu anlatır... Doğal mı? Siyanür de öyle! Tabii ki burada mısır şurubunun siyanürle aynı şey olduğunu söylemiyoruz ama onun sağlığa zararsız olduğunu da düşünmüyoruz! Ayrıca, şekerin yiyeceklere eklemek için harika bir madde olduğunu kim söyledi?

ŞEKER KADAR ZARARLI
Yüksek fruktozlu mısır şurubunun şeker kadar zararlı olmadığını söyleyen çalışmalar; soda üreticileri gibi bu ürünü satanlar tarafından destekleniyor... Ve bu çalışmaların tüm sorulara cevap vermediğini düşünüyoruz. Sonuç olarak: Günlük beslenmenizden hem görülen hem de gizli tatlandırıcıları çıkarmak, sizi bir günde yüzlerce kalori almaktan korur...Şekerli içeceklerden uzak durmaya bakın
Amerikalılar gibi 'yüksek dozda fruktoz bağımlısı' olmamak için, şekerli gıdaları dengeleyecek bir beslenme programı uygulayın. Bunu başarmak için de önerilerimize kulak verin:

MUTFAĞINIZA SOKMAYIN
*
Meyveli sodaya ve diğer şekerli içeceklere 'Hayır' deyin:
Sadece alacağınız kaloriler bile bunları içmemek için yeterli bir sebep! Bir şişe soda, buzlu çay ya da meyve suyu 200'den fazla kalori içerir. Boston Çocuk Hastanesi'nin araştırmacıları; şekerli içecekler içmeyi bırakan gençlerin haftada yarım kilo verdiğini ortaya koydu. Su, şekersiz çay, koyu kahve veya yağsız süt gibi daha sağlıklı içecekler tüketmeye çalışın.

*
Şeker zevkinizi kontrol altında tutun:
Şekerleme, kurabiye, kek, muffin gibi yiyecekler; fruktoz içerir ve obeziteye davetiye çıkarır. Bunlara karşı iştahınızı dizginlemeye çalışın.

*
Ürün etiketlerini iyi okuyun:
Aldığınız tüm ürünlerin, 'yüksek fruktozlu mısır şurubu' içerip içermediklerini kontrol edin. (Diğer tatlandırıcıları da kontrol etmeyi unutmayın) İyice bakarsanız; bu maddenin ekmekte, tatlandırılmış yoğurtta ve hazır soslarda bile olduğunu görürsünüz. Ya bu maddeyi içeren bir ürün almayın ya da ilk beş içerik arasında olmamasına dikkat edin. Etiketleri kontrol etmeye başladığınız zaman hemen her şeyin yüksek fruktozlu mısır şurubu içerdiğini göreceksiniz. Umarım mutfağınıza girmeyi başaramaz!Müzikten destek alanlar daha çok yürüyor!
Daha yarı yoldayken yürüyüş yapmaktan bunalıyor musunuz? Yanınıza iPod'unuzu alın ve bir öncekine oranla ne kadar uzun ve güçlü bir yürüyüş yaptığınızı görün. Araştırmalar, müzikle yürüyüş yapanların yapmayanlara oranla yüzde 11 oranında daha uzun yürüdüklerini gösteriyor. Üstelik de kendilerini zorlamadan.

AZ TERLERSİNİZ
Peki neden? Çünkü müzik 'Ne kadar daha uzağa gidebileceğimi bilmiyorum' ya da 'Şu sırada başka şeyler yapabilirdim' gibi dikkat dağıtıcı fikirlerin üstünde etkili!

* Müzik bacaklarınızdaki yorgunluğu unutmanıza da yardımcı olur. Müzik beyinde bir değişikliğe neden olur ve bu değişiklik sayesinde yapılan fiziksel aktivite daha otomatik ancak daha az terlemenize neden olur.
* Önemli olan müziğin ritminin ne yaptığınızla eşleşmesi ya da yaptığınız hareketten daha hızlı olmasıdır. Fakat müzik dinlerken sesini düşük tutmaya özen gösterin ki, duyma yetinize bir zarar gelmesin. Ayrıca her yarım saatte bir kulaklıklarınızı 5 dakika boyunca çıkarmayı unutmayın.


Kahvaltı sofrası kuru üzüm sever
Sizin için iyi olan tek 'kırışıklık', sabah yediğiniz yulaf ezmesindeki kuru üzümdür. Mısır gevreğine ya da yulaf ezmesine kuru erik eklemek, kalbiniz için büyük bir avantaj olabilir. Lif açısından zengin bir besin olan yulaf ezmesi, kötü kan yağınızı kontrol altında tutmanıza (bütün yağlar kötü değildir) yardımcı olarak kalbinizi korur.

GERÇEK BİR POLİFENOL DEPOSUDUR
Kuru üzümü, kahvaltıda önemli bir alternatif yapan şey ise tıka basa 'polifenol'le dolu olmasıdır. Polifenol; atardamarlarda kalp krizine ya da felce neden olan plak kırılması gibi kötü şeyler olmasını önleyen bileşimler olarak bilinir. Çilek, böğürtlen gibi kuru üzüm de yüksek oranda polifenol içeren meyveler arasında yer alır. Hatta greyfurt, portakal ve kara üzümden bile daha yararlı olduğunu söyleyebiliriz.


Makarna sosunun gizli şifası: Kekik
Kekik; sadece makarnanıza lezzet vermeye yarayan bir baharat değildir. Salatanıza, tavuğunuza, sebze sotenize bu baharatı katıp lezzetlendirirken, hücreleriniz de size minnettar kalacaktır. Bu bitki vücudunuzda iltihaplanmanın vereceği zararları önler ve kilo almanızı da engeller. Aynı zamanda kanser, iktidarsızlık ve kırışıklıklara karşı da savaşır. Bu bitkinin içeriğindeki yağda 'E beta- caryophyllene' denen bir madde bulunmaktadır. Biz buna kısaca (E)-BCP deriz. Dağ kekiğini çok fazla sevmiyor musunuz? Karabiber, biberiye ve tarçın da aynı bileşenlere sahiptir. Bunların dışında vişne ve böğürtlen de iltilaplanmaya karşı savaş açar. Omega 3 bakımından zengin olan somon ile siyah çikolata ve zeytinyağı da iltihaplanmaya karşı savaşır.

Doyma hissine sekte vuruyor!
* Araştırmalara göre; yüksek oranda alınan fruktoz, beyninize doyduğunuz ve artık yememeniz gerektiği sinyalini gönderen sindirim sistemi hormonu olan leptinle mücadele ediyor.

* Florida Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırma da; yağlı, yüksek kalorili ve fruktoz açısından zengin bir diyetle beslenen deneklerin lesitine direnç kazandıkları ve fruktozsuz besinler tüketenlerden daha çok kilo aldıklarını ortaya koydu.


*
Emory Üniversitesi'nin bir araştırmasına göre; Amerikalılar'ın günlük aldığı kalorinin yüzde 10-12'si eklenmiş fruktozdan geliyor. Tabii bunun tek tehlikeli sonucu obetize değil. Yüksek fruktozlu mısır şurubu ve şekerin, diyabet riskini artırdığı da araştırmalarca ortaya çıkarıldı.