Yakın zamana kadar tıbbın açıklayamadığı, ilaçların ve tedavilerin çare olamadığı 'Nedensiz kısırlık', sorun olmaktan çıktı. Bu teşhisin konduğu binlerce kadın artık son yöntemler sayesinde anne olabiliyor

Kadın ya da erkek kısır olmadığı halde çocukları olmuyorsa, tıp dünyası buna 'Nedensiz kısırlık' adını veriyor. Ferti-Jin Kadın Sağlığı Merkezi Direktörü Op. Dr. Seval Taşdemir, hiçbir problemleri olmamasına rağmen yıllarca çocuk sahibi olamayan aileler için soruları yanıtladı:

* Kadında ve erkekte her şey normal olmasına rağmen, çocuk sahibi olamamalarını nasıl açıklıyorsunuz?
Aslında bunlarda yine de tespit edilemeyen tek gen hastalıkları, multi faktöriyel geçiş gösteren, yani kromozom analizleriyle de tespit edilemeyen genetik analizli hastalıklar olabilir.

* Tıp dünyası daha bu hastalıkları belirleyemedi mi?
Özellikle genetik alanda kestirilemeyen birtakım problemler var. Bunlar dölleniyor ama daha ileri aşamaya gidemiyor. Buna 'Nedensiz kısırlık' deniyor. Bahsettiğiniz gibi bir problem yaşayan çiftlerin büyük çoğunluğunda bu durumla karşılaşıyoruz. Ama bu durumdan dönüş mümkün.

*
'Nedensiz kısırlığın' görülme oranı nedir, çok sık mı rastlanıyor?
Kısırlığın yüzde 10'unu teşkil ediyor diyebiliriz.

YÜZDE 10'U ÇÖZÜMSÜZ
* Aileler için zor bir durum mu bu?
Çok değil, çünkü bunların yüzde 80-90'ı kullandığımız teknolojilerle çözümleniyor. 'Nedensiz kısırlığın' çok az bir kısmında çözümsüz kalıyoruz. Bir kısmına lenfosit aşıları yapıyoruz, bir kısmına genetik incelemeler... Sonuçta da büyük bir kısmı çözülüyor. 'Nedensiz kısırlığın' sadece yüzde 10'u çözümsüz kalıyor.

* Bir kadına 'Tüp bebek denemeniz başarısız oldu' derken neler hissedersiniz?
Tedavinin en sıkıntılı noktası bu. Ben herkesle mutlaka birebir görüşmek isterim. Hasta, doğruları doktorunun ağzından duymalı. Hastalar bize yumurtalarını, spremlerini veriyor; bunların ne olduğunu, nasıl sonuç alındığını en ince detayına kadar öğrenmek onların hakkı. Başarısız olsa bile neden başarısız olunduğunun masaya yatırılması gerekli.

BİZDEN DUYMALI
* Hastaların tepkisi nasıl oluyor?
Hastanın kafasında pek çok soru olabilir. Doktor olarak bizler bunların hepsini yanıtlamak durumundayız. Hastaya psikolojik destek vermek için de mutlaka yüz yüze görüşmek gerekli. Devam etmeyecekse de, bunu benden duyması lazım. Bu noktada Türkiye'de zaten yalnızca karı-koca ve doktor değil, akrabalar da devreye giriyor. "Bence devam et ya da etme" diye görüş bildiriyorlar.

* Düşükler nedeniyle kadın korktuysa ve artık deneme yapmak istemiyorsa, doktor olarak onu cesaretlendirir misiniz?
Yaşı gençse ve çocuk sahibi olmak istiyorsa, önünde daha tedavi imkanı olduğunu hatırlatırım. Çünkü düşükler nedeniyle korkan ama sonradan çok pişman olan hastalar oluyor. Sıkıntı çekiyorlar. Ve eminim düşükler nedeniyle çocuk yapmaktan vazgeçenlerin yüzde 90'ından fazlası da pişmanlık duyacaktır. Hiç çocuğu olmayanlara, çocuk yapmalarını öneriyorum. Sağlıklarını tehlikeye atmadan imkanları araştırsınlar derim.

* Hastalarınıza, evlat edinme alternatifini sunar mısınız?
Ben 'Evlat edinin' önerisini fazla kullanmıyorum. Bu aileler tarafından bazen çok ağır şekilde algılanabiliyor. Ailenin ısrarına rağmen artık tedavilerden sonuç alamayacaklarına inanıyorsam, "Tüp bebek tedavisinden netice alamayacağınıza inanıyorum ve inanmadığım bir tedaviye devam etme gibi bir prensibim yok. O yüzden ben tedaviye devam etmek istemiyorum" diyorum. "Bence bekleyin, tıp çok ilerliyor ama bugünkü yöntemlerle devam etmeyin" diye ekliyorum. Direkt "Evlat edinin" gibi bir öneride bulunmuyorum.
Helin için tam 10 kez tüp bebek denedik
Fransa'da yaşayan Mehmet- Cemile Manap çifti de çocuk sahibi olabilmek için büyük uğraşlar verenlerden. Fransa'da onlara 'Nedensiz kısırlık' teşhisi konmuş. İkisinin de her türlü tetkikleri 'normal' çıktığı halde bir türlü bebek sahibi olamamışlar. Çoğu Fransa'da olmak üzere 10 kez tüp bebek denemesinde bulunmuşlar. Her başarısız denemede birlikte gözyaşı dökmüşler. Sonra tekrar devam etme kararı almışlar.

KARDEŞ İSTİYOR
Cemile Manap yaşadığı tüm olumsuzluklara karşın pes etmediği için bugün çok mutlu. Çünkü küçük kızı Helin'e bu sayede kavuştuğunu biliyor. Şimdi de Helin'e bir kardeş istiyor.


'Sakın vazgeçmeyin, ben Kübra'yı tam 15 yıl bekledim'
Nevin Çelebi tam 15 yıl çocuk sahibi olabilmek için uğraşmış. Eşi ile evliliklerinin ilk yılında çocuk sahibi olmayı planlayan Çelebi, ancak onbeşinci yılda Kübra'yı kucağına alabilmiş. Tedavi için yapılan tetkiklerde hep başka bahaneler öne sürülmüş.

BEŞ YIL VAZGEÇMİŞTİM
Her ikisi de tedavi olmuşlar ama sonuç olumsuz çıkmış. Bu durumdan yoruldukları için tam beş yıl tedaviden vazgeçmişler. Bu sırada Nevin Çelebi, artık çocuk sahibi olamayacağına kendini inandırmaya çalışmış. Ama sonra yeniden güç toplayıp savaşmaya karar vermiş. Menopoza girmesine çok az kala yaptığı tüp bebek denemesi olumlu sonuç vermiş. Ve küçük kızı Kübra şimdi okula başlamış... Nevin Çelebi, kendi durumundaki kişilere, yaşadıklarından sonra küçük bir tavsiyede bulunuyor: "Vazgeçmeyin, bir çocuğun verdiği mutluluk yıllarca ona sahip olmak için verilen savaşa, yorgunluğa değiyor!"


Kadın çocuk için savaşıyor erkek daha çabuk pes ediyor
* Bütün tıbbi imkanlar yetersiz kalsa bile, kadının yine pes etmeden annelik için çare araması psikolojik bir saplantı olabilir mi?
Evet, üst üste olumsuzluklar yaşayan kadınlarda bu tür sorunlar olabiliyor. Hatta bazen psikiyatristlerin devreye girmesi gerekebiliyor. İşin dozu o kadar kaçıyor ki, etrafta hamile bile görmeye tahammül edemiyorlar. Kadınlar, erkeklerden çok daha savaşçı oluyor. Ama bazen o sınır aşılıyor, evlilikler yara alıyor. Kadınlar bazen anne olmak için o kadar boş hayallere kapılıyorlar ki, hayatı hem kendilerine hem de eşlerine zehir edebiliyorlar. Ben bu durumda hastaları psikolojik destek almaları için ikna etmeye uğraşırım.

* Annelik söz konusu olduğunda kadınlar savaşçı mı oluyor diyorsunuz?
Evet, direnen taraf genellikle kadınlar oluyor. Sorun erkeklerde bile olsa, bu durum pek değişmiyor. Erkekler daha çabuk pes ediyor.

* Sizce kadının bu konuda savaşmasında hormonları mı etkili oluyor?
İçgüdüsel bir durum ve anaçlık söz konusu. Önünü alamadığı bir duygu bu. İçgüdüsel bir duygu diyorum ben buna.


Hiçbir zaman vazgeçmeyin
Bugün 'Nedeni bilinmeyen' diye açıkladığımız kısırlık, yarın yeni bir yöntem sayesinde 'Şu nedenle oldu' diye açıklanabilir. Bu nedenle ailelerin pes etmemesi gerekiyor. Sürekli kontrol altında olurlarsa, yeni gelişmelerden yararlanabilirler. Böyle çok vakamız oldu.