14647430 - Beyninizi genç tutmak için

Hastalıklardan korumak,ileri yaşta da düşünce,hafıza ve entelektüel fonksiyonlarını korumak için şunları yapmalıyız.


Tüm vücut organlarının olduğu gibi beyninde sağlamlığını da genetik yapı etkiler. Fakat beynin kapasitesini maksimum güçte tutmak, hastalıklardan korumak,ileri yaşta da düşünce,hafıza ve entelektüel fonksiyonlarını korumak için şunları yapmalıyız.

Beslenme: Beyin, kanla beyne götürülen besin maddeleri ile beslenir.Normal koşullarda beynin tek enerji kaynağı şekerdir.

Beyni besleyen ve hastalıklardan kurtaran besinler

BVİTAMİNİ: Beynin en büyük dostudur.Başlıca et,balık,süt,yoğurt,muz,yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagiller de yüksek oranda bulunur.

E VİTAMİNİ: Hafıza ve öğrenme gücünü arttırır.Havuç,ıspanak,çilek,domates ve koyu yeşil yapraklı sebzeler ile bitkisel yağlarda,buğdayda bulunur.

KARBONHİDRATLAR: Unlu mamüller,baklagiller,patates,muz ve elma karbonhidrattan zengindir.Beynin enerji kaynağı olan şeker bu gruptandır.Balık yağlarından omega-3, bitkisel yağlardan omega 6 nayeti önem taşır.

A VİTAMİNİ: Balık,tereyağı,peynir, yumurta sarısı, havuç, patates,brokoli, yeşil ve sarı yapraklı sebzelerde tahılda ve kaysıda bulunur.

Beyni genç tutan besinler

Arı poleni,üzüm çekirdeği,A,E,C ve B vitamini,balık,yeşil çay,biberiye,zencefil, dereotu,fesleğen ve gingo biloba bitkisi,doğal yetişmiş yeşil yapraklı sebzeler ve mevsim meyveleri sıkça tüketilmelidir.

Hafıza geliştiren besinler

1) Balık ve balık yağı E ve C vitamini gingo biloba,ada çayı,yeşil çay, siyah çay,kahve,biberiye,zencefil,karabiber faydalıdır.Kakulenin beyni canlandırıcı etkisi vardır.

2) Düzenli spor yapma alışkanlığı edinmek gerekir.

3) Stresten olabildiğince uzak durmak ve yararlı hobiler edinmek beyni anlamsız yere yorup yıpratmamak

4) Bol kitap okumak,bulmaca çözmek,çalışmayı bırakmamak,hayatla bütünleşir ve zihni hep zinde tutar.