24039809 - Çiğ köfte sevenlere acı haber

Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada çiğ et yoluyla oluşabilecek hastalıklardan korunmak için, çiğ köftede kullanılan etin dondurulduk


Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi’nin yaptığı açıklamada; son zamanlarda her köşe başında çiğ köftecilere rastlandığını ve çiğköfte aldığımız bu yerlerde sağlıklı üretim yapılıp yapılmadığına dikkat etmemiz gerektiği bildirildi. Çiğ köftenin yapılışı sırasında hijyenik şartların çok önemli olduğunu, yemeği yapan kişinin elinin temiz olması, köfte malzemelerinin sağlıklı koşullarda hazırlanması gerektiği belirtilen açıklamada “Güneydoğu Anadolu Bölgesinde üretilen isotun yol kenarlarında veya evlerin damlarında sağlıklı olmayan koşullarda, nemli poşetlerde bırakılarak kurutulmasının küf oluşmasına neden olduğu, söz konusu koşullarda yapılan isotun çok fazla tüketilmesi durumunda ciddi hastalıklara yol açabileceği” belirtiliyor.

Açıklamada, Çiğ köftede kullanılan yeşilliğin temiz suyla iyice yıkanması, bulgurun sağlıklı olmasına dikkat edilmesi gerektiği belirtildi. Çiğ köfte denilince akla gelen ilk unsurun çiğ et olduğu, bunun da vücutta parazitlere neden olabildiği, dolayısıyla çiğköfteyi çok fazla tüketen çocuklara bakıldığında yeterince gelişemediğini, yetişkinlerde ise kansızlık ve bağırsak parazitlerine sık rastlanılabildiği vurgulandı.

Ciddi Hastalıklar Oluşabilir

Etin ancak pişirilmesiyle parazitlerden arınacağını, çiğ etin parazit yapmasının dışında; kedi, köpek ve çiğ et yoluyla insana bulaşan enfeksiyon hastalıklarına neden olduğu belirtilen açıklamada, bu hastalıkların hafif kas ve eklem ağrıları, halsizlik, yorgunluk, lenf düğümlerinde şişlik gibi belirtilerle kendisini hissettirdiğini açıklandı. Çiğ et nedeniyle bazen hastalarda toksoplazma hastalığı oluşabileceği de belirtildi.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları; bu hastalığın hamileler için büyük bir risk taşıdığını, Toksoplazma hastası hamile birinin doğacak çocuğunda görme, sarılık ve zeka geriliği gibi sorunlar yaşayabileceğini söylüyorlar. Çiğ köfte etini, eksi 20 derecede dondurduktan sonra kullanmanın, çiğ etle bulaşabilen toksoplazma hastalığından korunmayı sağlayabileceği ifade edildi. (Fethullah Özsoy – İLKHA)