Öğrencilerin en çok yaptığı hata.


Edirne İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Hatice Gülsmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! yapılan bilimsel çalışmaların,iyi bir kahvaltıyla güne başlayan çocukların sınavda daha başarılı olduğunu gösterdiğini bildirdi.
Gülsmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! gazetecilere yaptığı açıklamadasmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! ÖSS'ye sayılı günler kala yoğun stresle gelişen yeme davranış bozukluğununsmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! beraberinde kilo kayıpları veya aşırı kilo almasmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! mide bulantısısmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! kabızlık ve baş dönmeleri gibi birçok sağlık problemine yol açtığını söyledi.
Bu dönemde yeterli ve dengeli beslenme programı uygulanmasıyla sağlık problemlerinden korunulabileceğinismiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! doğru besin seçimiyle başarıyı arttırmanın mümkün olabileceğini vurgulayan Gülsmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! şöyle devam etti:
''Sınava girecek kişilerinsmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! sınav öncesi ve sınav günü beslenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde stres yüksek olduğu için yemek konusunda kişiler zorlanmamalıdır. Herkesin yeme alışkanlığı ve damak zevki farklı olduğundan yararlı diye bazı besinleri yemesi konusunda üzerine gidilmemelismiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! beslenme alışkanlıklarının dışına çıkılmamalıdır.''
Hatice Gülsmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! besin zehirlenmeleri riski olduğu için sınavın bir gün öncesinde dışarıda yemek yenmemesismiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! mayonezsmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! tavuk gibi çabuk bozulabilecek gıdalardan sakınılması ve açıkta satılan gıdaların tüketilmemesi gerektiğini bildirdi.
Özellikle sınav döneminde çok fazla çaysmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! kahve ve kola içmeninsmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! kalp çarpıntısınasmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! huzursuzluğasmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! geç saatlerde uykusuzluğasmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! korku ve endişeye neden olacağını anlatan Gülsmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! bunların yerine C vitamini içeriği yüksek kuşburnusmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! papatyasmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! adaçayı gibi bitki çayları tüketmenin daha doğru olacağını ifade etti.
-KONSANTRASYONUN ARTMASI İÇİN-
Gün içinde 5-6 öğün yiyecek tüketilmesi gerektiğini belirten Gülsmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu:
''Kafein içeren içecek ve yiyeceklerden uzak durmaya çalışın. Aşırı tuz ve şeker içeren gıdaları dikkatli tüketin. Gaz yapıcı özelliği olan yiyeceklere dikkat edin. İçeriğini bilmediğiniz yiyeceksmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! içeceklerden uzak durun ve mümkün olduğunca dışarıdan yemek yememeye gayret edin. Açık havada hoşlandığınız spor aktiviteleri yapın.
Konsantrasyonun artması için balıksmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! cevizsmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! zeytinyağısmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! yeşil yapraklı sebzelersmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! kırmızı etsmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! pekmezsmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! maydanozsmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! yeşil bibersmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! kivismiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! portakal ve kuşburnuna mutlaka haftalık ve günlük beslenmede yer verilmeli. Buğday ekmeğismiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! bulgur pilavısmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! kepekli makarnasmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! tam buğday unundan yapılmış kekler fazla alınmadığı takdirde başarıyı arttırabilir. Sütsmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! yoğurtsmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! ayransmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! peynir ve muz tüketmenin de faydası olacaktır.''
-KAHVALTI ÖNEMLİ-
Kahvaltının her öğrenci ve yetişkinin hayatında oldukça önem taşıyan bir öğün olduğunu vurgulayan Hatice Gülsmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! şöyle devam etti:
''Yapılan bilimsel çalışmalar göstermektedir ki sınav sabahı iyi bir kahvaltıyla güne başlayan çocuklarsmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! yeterli ve dengeli bir öğün tüketirlersesmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! gerekli besin ögelerini ve enerji aldıkları için sınavda daha başarılı olmaktadır.
Sabah stresle beraber mide bulantısı ve iştahsızlık olması çok doğaldır. Bu yüzden diğer zamanlara göre daha az besin tüketmek istenebilir. Miktarlar az tutularaksmiliv - Sınavdan önce çikolata yemeyin! sağlıklı besinlerin tüketimi sağlanmalıdır. Çok fazla miktarda ve karışık yağlı besinlerin tüketimi de sabah önerilmemektedir.''