KONYA’da Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Abdülkadir Şengün, diş beyazlığının vazgeçilmez bir estetik unsuru olduğunu belirtti.

Bu yüzden de insanların ya kendi buldukları yöntemlerle ya da piyasada satılan beyazlatıcı ürünlerle dişlerini beyazlatmaya çalıştığını söyleyen Prof.Dr. Şengün, “Bu tip uygulamalar sonunda kişinin dişlerine büyük zarar verir. Diş beyazlatma mutlaka doktor kontrolünde yapılmalı. Beyazlatırken, dişlerinizden olmayın” dedi.

Prof.Dr. Abdülkadir Şengün, estetik acıdan güzel olmaya çalışılırken, istenilmeyen olaylarla karşılaşılabileceğini belirtti. Beyaz dişin yüz estetiğinin ayrılmaz bir parçası olduğunu belirten Prof.Dr. Şengün, bu konuda farklı ürünlerin piyasada bulunduğunu söyledi. Bu ürünlerin bilinçli veya bilinçsizce kullanıldığını ifad eeden Prof.Dr. Şengün, “Diş rengi, her bireyde farklı olur. Fizyolojik olarak herkesin saçının, teninin ve gözünün rengi nasıl farklıysa, dişlerin rengi de farklıdır. Daha esmer kişilerde dişler daha beyaz, daha sarışın kişilerde de daha sarı olur” dedi.

Normal rengin dışında da dişlerde patolojik olarak değişik renklenmeler, lekelenmeler olabildiğini ifade eden Prof.D. Şengün, “Esas olarak dişlerdeki beyazlatma uygulamaları bu patolojik renklenmeler için geliştirilmiştir. Ama estetik kaygılar neticesinde günümüzde fizyolojik diş rengini de daha fazla açma yolunda ihtiyaçlar ortaya çıkmıştır. Vatandaşların beyazlatma işlemlerini kendi başına yapması en büyük hata olacaktır. Çünkü piyasada satılan bazı ürünler, dişler üzerinde kullanıldığında geri dönüşümsüz çeşitli aşınmalara yol açar. Bu yüzden diş renginden şikayet eden bireyler, bir hekime müracaat ederek yardım alması ve hekim kontrolünde diş beyazlatmasının yapılması en sağlıklı tercih olacaktır” dedi.

Diş beyazlatmada kullanılan malzemelerin ağır kimyasal maddeler olduğuna dikkat çeken Prof.Dr. Abdülkadir Şengün, şunları söyledi:
“Diş renginden şikayet eden kişinin, diş hekimine müracaat ederek uygun şekilde beyazlatılması en sağlıklı alternatif olacaktır. Artık eskisi kadar çok yüksek maliyetler de ortaya çıkmıyor. Piyasa şartlarında kimi lazerle, kimi daha ekonomik yöntemlerle dişlerini beyazlatıyor. Hangi yöntemin kullanılacağına da hekim karar vermelidir.”