Menopoza giren kadınlara uygulanan hormon terapisi; uykusuzluk, enerji kaybı ve vajina kuruluğunu önlüyor. Bu 'tartışmalı' terapi eşliğinde alınan düşük dozda aspirin ise tedavinin risklerini azaltıyor

Birkaç yıl önce milyonlarca kadın; çok hızlı bir şekilde hormon terapisini bıraktı. Bunun nedeni de 2002 yılında 'Women's Health' dergisinde yayımlanan bir çalışmaydı. Bu çalışmaya göre hormon terapisi; kalp krizi, felç, kanın pıhtılaşması ve göğüs kanseri riskini artırıyordu!

PANİK HAVASI BİRAZ AZALDI
Ama yakın geçmişte yeni bir araştırma yapıldı ve başlarda yaşanan panik biraz dağıldı. Hatta hormon terapisinin, menopoza giren kadınların yaşadığı sorunları azalttığı (Özellikle de ateş basması, uykusuzluk ve halsizlik yaşayanların dörtte birinde) ortaya çıktı. Burada eksik olan tek şey; progesteron ve östrojeni azaltmak için her gün alınan düşük dozlu aspirin... Aspirin, hormon terapisini çoğu kadın için daha güvenli kılıyor. Yani günde birkaç kere "Burası mı sıcak, ben mi?" diye soruyorsanız, şanslısınız demektir!

ERKEN DAVRANMALI
Araştırmalar, hormon terapisinin; uykusuzluğu, enerji kaybını ve vajina kuruluğunu azalttığını gösteriyor. Son araştırmalar; menopozun başlangıç döneminde, düşük oranda aspirin ve kendisine özel olarak ayarlanmış dozda 'bioidentical' hormon kullanan kadınların, sağlıkları açısından büyük avantaj elde ettiklerini ve ölüm risklerinin azaldığını gösteriyor. Aspirin ve 'bioidentical' hormon bileşimi, kalp krizi riskini yüzde 12, felç riskini yüzde beş ve damar tıkanıklığını yüzde bir oranında azaltıyor. Ayrıca biz, hormon terapisinin, 'arabanızın anahtarlarını nereye koyduğunuzu hatırlamanız için' beyninize ekstradan beş-altı yıl kazandıracağına inanıyoruz. Tabii burada anahtar kelime, 'erken davranmak'tır!Göğüs kanseri riski taşıyana hormon yok
Eğer menopoz yüzünden hayatı büyük ölçüde değişen yüzde 25 kadından biriyseniz; aşağıdaki dört adımlık stratejiden önce hemen doktorunuzla konuşun.
1- Hormon terapisine başlamadan en az iki gün önce, her gün düşük dozda aspirin almaya başlayın. Bu her gün; normal bir aspirinin yarısını veya 162 mg'lık aspirin ya da iki tane düşük dozlu (81 mg) aspirin almak anlamına gelir.

2- Östrojen ve progesteronu doğanın sunduğu gibi alın. Doktorunuza, 'bioidentical östradiol' (menopoza girmeden önce yumurtalıklarınız tarafından üretilen östrojen formu) kullanıp kullanamayacağınızı sorun. Biz, küçük olan 0.3 mg dozundaki 'östradiol'leri seviyoruz. Ayrıca ayda 12 gün, 'Prometrium' gibi 100 mg'lık (ya da duruma göre 200 mg) küçültülmüş 'bioidentical progestin' de kullanabilirsiniz. (Küçültülmüş olması çok önemli çünkü ancak küçültüldüğü zaman, sindirim sistemindeki asitlerden korunabilir.)

3- En kısa sürede en düşük etkideki dozu kullanın. Düşük doz, hormon terapisinin yararlarını artırırken, risklerini de düşürecektir.

4- Eğer göğüs kanseriyle savaşıyorsanız ya da göğüs kanserine yakalanma riski taşıyorsanız tüm bunları unutun. Biz hâlâ bu terapinin göğüs kanseri riskini artırabildiğine inanıyoruz. Çünkü östrojen, tümörleri bu hormona karşı duyarlı yapabiliyor. Fransa'da 3 bin kadında yapılan bir araştırmada; hormon terapisinde böyle bir sonucu görülmedi ama her zaman dikkatli olmakta fayda var!
Doktora sormadan içmek sağlıklı olmaz
Eğer hormon terapisini tercih ederseniz, hormonları herhangi bir web sitesinden veya doktora danışmadan almayın! Biz SİZ'e, vücudunuzun da normalde ürettiği 'biodentical' bileşenleri tavsiye ediyoruz. Bu hormonlar, eczaneler tarafından hazırlanıyor. Eczacılıkla ilgili firmalar da bunları, reçetesiyle birlikte hazır halde satıyor. Biz bu ikincisinin daha iyi bir seçim olduğunu düşünüyoruz. Bunlar; hap, krem ve sprey gibi çeşitli formlarda hazırlanıp, birçok kalite kontrolünden geçiyor. Peki bunları kim denemeli? Eğer menopoza yeni girmiş, iyi ve kötü günler yaşayan kadınlardan biriyseniz; hormon terapisi neredeyse her zaman işe yarıyor.


Evinizin tozunu alın cildiniz de rahatlasın
Cildinizi yumuşatmaya yarayan en etkili şey, çoğu zaman ne raflarda ne de eczanelerde satılır... Elektrikli süpürgeniz cildinizin genç ve sağlıklı kalmasını sağlar. (Tabii ki elektrikli süpürgeyi yüzünüze sürmeyin!) Evinizin tozunu aldığınızda, görüntünüze de aynı ölçüde yardımcı olursunuz.

Önemli bir başlangıç
Peki tozun içerisinde neler var? Bakteriler dışında en önemli şey, cildinizi rahatsız eden ve bozan maddelerdir. Toz, özellikle kuru ciltlere daha fazla zarar verir. Elektrik süpürgesiyle yapacağınız temizlik önemli bir başlangıçtır ama diğer alerji yapan maddelerden de kurtulmayı unutmayın.

Buharlayın: Elektrikli süpürgeyle yerleri vakumlamak, toz mite'larından kurtulmanıza yardımcı olur ama yerleri ve mobilyaları buharla temizleyerek de aynı etkiyi elde edebilirsiniz.

Filtre edin: Evinizin hijyenik temizliği için evin içerisindeki havayı filtre eden bir sistem kurun.

Yıkayın: Toz mite'ları sizinle birlikte yatağınızda yaşamaktan büyük keyif duyar. Yatağınızdaki çarşaf ve nevresimleri sık sık yıkayın. Sıcak suda deterjanla temizleyin ve iyi durulayın.