Tatil sezonunun açılmasıyla birlikte seyahate çıkanların sayısı çoğaldı. Yolculuk öncesi doktora gidilmesi gerektiğini belirten uzmanlar da; "Gideceğiniz ülkenin risklerini belirleyip, önlem alın. Aşılarınızı yaptırın" uyarısında bulundu. Dr. Pınar Kepekçi; 'seyahatzede' olmamak için gerekenleri sıraladı: ÇİĞ

Sebze yemeyin

Domuz gribine karşı; hastalığın görüldüğü ülkelere giderken mutlaka maske kullanın. Şüpheli kişiler ile aynı ortamlarda bulunmanız halinde doktora başvurarak koruyucu tedaviye başlayın.
Turist ishali, en sık rastlanan seyahat hastalığıdır. Yumuşak dışkılama, ateş, bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi belirtilerle görülür. Önlenmesi için, alışkın olunan beslenme şeklinin dışına çıkılmamalıdır.
Salata, pişmemiş sebze, pastörize olmayan süt, peynir, tam pişmemiş etler, soslar, su ve içecekler, açıkta ve sokakta satılan yiyecekler; besin zehirlenmesine yol açabilecek risklerdir.
Anofel cinsi sivrisineklerin ısırmasıyla bulaşan ateşli hastalık sıtma; seyahate bağlı ölümler arasında en sık görülen ancak önlenebilir bir enfeksiyondur.
Sıtmaya karşı 'sinek kovucu' kullanılmalı, iyi havalandırma koşulları olan yerlerde kalmalı ve cibinlik altında uyunmalıdır.

Aşınızı yaptırın
Suudi Arabistan; hac ve umre amacıyla Mekke'yi ziyaret edecek kişilerin 'menenjit' hastalığına karşı aşılanmasını istiyor.
Hepatit A aşısı; hijyen koşulları kötü yerlere seyahat edenlere öneriliyor. Aşı; yapıldıktan 14-28 gün sonra yüksek düzeyde koruma sağladığı için seyahate çıkmadan bir ay önce yaptırmak gerekiyor.
Deniz sizi yakmasın
Denizanalarından korunmak isteyenlere müjde! Dr. Scholl'ün 'Medusafe' adlı kremi, sizi hem denizden hem de güneşten gelecek yanmalardan korumak için hazırlandı. 'Medusafe'i sürdükten sonra, denizanaları cildinize dokunsa bile yanma ve kaşıntı olmuyor! Güneş korumalı 'Medusafe'in 5, 30 ve 50 faktör olmak üzere üç farklı çeşidi var.


Günde bir kez sürün!
Nanoteknolojik doğal koruma kalkanı içeren 'Enjoy Sun' güneş kremi; günde bir kez sürüldüğü zaman güneşin zararlı etkilerinden gün boyu koruyor. Deniz suyu, ter ve güneş ışınlarından etkilenmeyen 'Enjoy Sun', içeriğindeki vitaminler ile cildinizi de güçlendiriyor. Fiyatı: 65 TL


Tiroit kanseri ses kısıyor!
Helin Avşar'ın yakalanmasıyla gündeme gelen tiroit kanseri; ses kısıklığıyla kendini gösteriyor. Op. Dr. İlhan Ermergen; boyunda kitle, yutma güçlüğü, solunum zorluğu ve lenf bezi büyümesiyle ortaya çıkan hastalığın tedavi yöntemlerini şöyle sıraladı: "Ameliyat, radyoaktif iyot, radyoterapi, kemoterapi ve tiroit hormon replasman tedavisi; tiroit kanseriyle mücadele seçenekleridir."