Hamile bayanlara gebeliğin ilk döneminde herhangi bir kimyasal madde, ilaç vitamin, bitkisel çay kullanmayı tavsiye eden uzmanlar, tüm hamilelik döneminde alınacak ilaçların bebeğe ve anneye olumsuz etkilerinin olabileceği uyarısında bulunuyor.
Bursa Zübeydehanım Doğumevi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Özer Kutlu, gebelikde ilaç veya bitkisel preparatlar kullanırken çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Bunların bebeğe zarar verebileceğini vurgulayan Kutlu, "Özellikle gebeliğin erken döneminde herhangi bir kimyasal madde, ilaç vitamin, bitkisel çay, besin katkı maddesi kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız. Daha önceden bazı hastalıklarınız veya durumlarınız için kullandığınız ilaçları gebe kalmadan önce doktorunuza danışınız. Bunların değiştirilmesi veya tamamen kesilmesi gerekebilir." dedi.


Bazen reçetesiz satılan ilaçların bile gebelikde kullanımının riskli olabildiğine dikkat çeken Kutlu, doğumdan hemen önce aspirin içilmesinin bebekte ve annede ciddi kanamalara yol açabildiğini kaydetti. Bitkisel kaynaklı besin katkıları veya içeceklerin fazla denetim altında olmadığını hatırlatan Kutlu, bunların gebelikte kullanımının sakıncalı olabileceğini dile getirdi.
Fazlaca nane çayı içilmesinin de rahimde kasılmalara yol açtığını ifade eden Kutlu, hamile kadınlara şu önerilerde bulundu: "Yasa dışı ilaçlardan kesinlikle uzak durunuz. Asla bir başkası için yazılmış ilaçları kullanmayınız. Doktorunuza danışmadan reçetesiz satılan ilaçları bile kullanmayınız. Gebelik öncesi kullandığınız ilaçları doktorunuza bildiriniz. Bitkisel kaynaklı çaylar veya besin katkılarından uzak durunuz. Devam eden herhangi bir tedaviyi kendi başınıza terk etmeyiniz."