58 - Kavun sinirleri yatıştırıyor
Yaz meyvelerinden kavun, kansızlığı giderme ve idrar söktürme yanında, sinirleri yatıştırmada da etkili.
SelçukÜniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mevlüt Mülâyim,kavunun ülkemizde yetişen son derece yararlı bir yaz meyvesi olduğunusöylüyor. Sıcaklarda bolca tüketilen ve sindirimi kolay olan kavununkanı temizlediğini belirten Prof. Mülayim, kavunun yararları hakkındaşu tespitlerde bulunuyor:
\"Antioksidan, yani vücudutemizleyici etkiye sahip olan kavun, böbrekleri rahatlatan kum ve taşdökmeye de yardımcıdır. Kavun, yüksek miktarda su ve düşük miktardakalori içeriyor. İçindeki B vitamini, krom ve iyot sinirleri teskineder. Cildin taze ve pembe kalmasını sağlayan kavunun orta boyu, günlükC vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Özelliklekarbonhidrat bakımından zengin olan kavunun, yeteri kadar B ve Cvitamini içermesi nedeniyle her gün tüketilmesi yararlıdır.\"
Karpuz:Karpuzun içerdiği licopen maddesinin, kansere karşı koruyucu özelliğiolduğu bilinen A ve E vitaminlerinden daha etkili olduğubelirlenmiştir.
Peygamberimizin (a.s.m.) bir hadisindekarpuz hakkında şöyle söylediği rivayet edilmiştir: “Karpuzdanfaydalanınız ve ona ta’zim ediniz. Çünkü onun suyu cennetten, tadı dacennet tadındandır. Karpuz cennet meyvelerindendir.”
Bolsu içeriğiyle diyetimize uygun olan karpuzun yemekten önce yenmesi vurgulanıyor. Zaten uzmanlar, meyveleri açken tüketmek gerektiğinibelirtiyorlar.
İbrahim Hakkı Hazretleri deMarifetname’sinde karpuz hakkında şunları söylüyor: “Mübarek karpuz,her yemekte olan lezzeti toplamıştır. Onun eti, çekirdeği ve kabuğubütün uzuv ve kuvvetlere faydalıdır. O, yemek, içmek ve reyhandır.Karın ve mesaneyi temizler. Bel suyuna bereket verir. Kokusu güzelolup, baş ağrısını yatıştırır. Deriyi temizler ve süsler. Göze hiddet,yemeğe iştah ve lezzet verir. Susuzluğu giderir. Bağırsak kurtlarınıöldürür. Bedene faydalıdır…