Dış ülkelerden gelen kişilerin virüsü diğer kişilere bulaştırmasının beklenen bir durum olduğuna işaret eden Recep Akdağ, ''Ama bu konuda 2 ay boyunca çok dikkatli tedbirler aldık'' diye konuştu.

Türkiye'nin domuz gribi sorununu çok iyi yöneten ve kontrol altına alan ülkelerden biri olduğunu belirten Akdağ, ''Sonbahar ve kış mevsiminde tüm dünyada, Türkiye'de, kuzey yarımkürede bir salgın oluyor. Dış ülkelerden gelen kişilerin, virüsü diğer şahıslara bulaştırması beklenen bir durumdu. Ama bu konuda 2 ay boyunca çok dikkatli tedbirler aldık. Yaz mevsimine, virüsün hızlı yayılmayacağı bir mevsime girdik. Bu yaz ciddi bir yayılma beklemiyoruz. Tedbirlerimiz devam ediyor. Yeterli zamanı kazandık. Bu hususta en başarılı ülke Türkiye'dir. Aşı alımı için firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor. Sonbahara kadar aşıları temin edip, en hassas kişilerden aşılamaya başlayacağız''dedi.

Domuz gribinden korunmak için vatandaşlara büyük görev düştüğünü vurgulayan Akdağ, vatandaşlardan bir yere dokundukları zaman ve yemeklerden önce ellerini sabunla iyice yıkamalarını istedi. (AA)