Göz doktoru diyet yazar mı? Sarı Nokta hastalığının ilerlemesini durduran bu diyet yeni geliştirildi ve doktorların reçetelerine de girdi. Prof. Dr. Bahçecioğlu: "Sarı Nokta Diyeti hastalığı yüzde 35 yavaşlatıyor"

Florence Nightingale Hastaneleri Göz Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu, 'Sarı Nokta Diyeti' ile ilgili sorularımızı yanıtladı:

Sarı Nokta hastalığı tamamen tedavi edilebiliyor mu?
Hayır, edilemiyor. Şimdiye kadar ilaçlarla hastanın görme durumunu düzeltmeye çalışıyorduk. Şimdi ise dünyada yeni bir yöntem keşfedildi. Amerika'da 'Archives of Ophthalmology' dergisinde yayınlanan, dört bin kişinin katıldığı araştırmada; lutein ve zaeksantinin maddelerinin, yüksek düzeyde alındığında, Sarı Nokta hastalığını yüzde 35 oranında azalttığı bulundu. Yine aynı araştırmanın ikinci kısmında; uskumru ve ton balığı türü yağlı balıklarda bulunan Omega-3 maddesinin, hastalığın hem erken hem de ilerleyen dönemlerinde etkili olduğu ortaya çıktı. Buna göre Omega-3, bu hastalığı yavaşlatıyor, hatta bazen tamamen durdurabiliyor. Biz de hastalarımızda 'Sarı Nokta Diyeti' uygulamaya başladık.

AYNI SEVİYEDE TUTUYOR
Bu diyet, hastalığı önlüyor mu, geciktiriyor mu, yoksa tamamen tedavi mi ediyor?
Hastalık, genetik geçişli olduğu için tamamen önlenemiyor. Hastalığı olan kişilerde ilerlemeyi, bir üst gruba geçişi, yüzde 25-35 oranında geciktiriyor. Hastalık yavaşlıyor, hangi evrede ise o evrede kalıyor.

Reçeteye mi yazıyorsunuz bu kombinasyonları?
Hastalığı olanlara yazıyorum. Koruyucu olsun diye hasta olmayan kişilere yazmıyorum.

Genetik olarak ailede Sarı Nokta hastalığı varsa, kaç yaşında bu diyete başlanmalı?
Eğer kişinin gözünde hastalık çıkmadıysa, koruyucu sebeplerle de olsa bu diyeti yapmalarını önermiyorum. Kişi tek yönlü beslenmiyor, sağlıklı besleniyor ve her türlü gıdasını alıyorsa, vitamine çok da ihtiyacı olmaz.

Hastalarınıza kaç yaşından itibaren bu beslenme yöntemini öneriyorsunuz?
Yaşa bağlı olduğu durumlarda 45-50 yaşında başlanırsa, hastalığın evrelerinde geciktirici rol oynar. Ancak bir diyabet hastasında bunu uygulamak kolay olmuyor, çünkü diyabet hastasının kendi hastalığına göre bir beslenme şekli vardır. Kalp, kolesterol ve yüksek tansiyon hastalarında da aynı şey söz konusu.

Bu diyeti uygulamayanlarda Sarı Nokta hastalığı daha mı fazla görülüyor?
Hastalık hızlı ilerliyor. Ancak şöyle bir durum da var; bu hastalar sigara içmeye devam ederlerse de hastalık hızlı ilerliyor.

SARI NOKTA HASTALIĞI NEDİR?
'Makula Dejeneresansı', yani Sarı Nokta hastalığında gözün arkasındaki sarı noktada lekeler oluşur. Yaşa bağlı Sarı Nokta hastalığı 60'lı yaşlarla beraber ortaya çıkar. En sık ve en erken belirti; net görememeyle birlikte cisimlerin ortasını eğik, çarpık ve bakılan şeyin ortasını karanlık görmedir.
Başka hastalığı olmayanlara çiğ yumurta tavsiye ediyoruz
Bu araştırma için, ilerleyen yaşı nedeniyle Sarı Nokta hastalığı olan dört bin kişi, beş-yedi yıl süreyle takip edildi.

Hastaların kan değerleri, kolesterolleri ve genetik yapıları incelendi. Sonuçlar doğrultusunda hastalara vitamin ve antioksidanlar verildi.

Bu araştırmaya katılan bir grup deneğin diyet listesinden A vitamini çıkarıldı. Çünkü A vitamini, sigara içenlerde yüksek dozda alındığında, akciğer kanseri riskini artırır.

Bu çalışmaya ayrıca lutein eklendi. Lutein en fazla yumurtada bulunuyor. Bu yüzden biz göz hekimleri olarak, başka bir hastalığı olmayanlara yumurtayı tavsiye ediyoruz.

Lutein ve zaeksantin isimli renk maddeleri göz dibinde sarı nokta denilen bölgede bulunurlar. Bu maddde ayrıca göz için antioksidan etkisi de taşır.
Yüzey değil, somon ve ton gibi derin su balıkları yiyin
Yapılan çalışmalarda, Sarı Nokta hastalarında lutein ve zaeksantin düzeyi düşük bulunmuştur. Luteini, gıdalarla fazla alanlarda, yaşa bağlı Sarı Nokta hastalığı ve katarakt daha az görülür.

Yumurta sarısında yoğun bulunan lutein ve zeaksantin, rafadan ve katı pişmiş yumurtada ısınmanın etkisiyle özelliklerini kaybederler. Bu nedenle çiğ yumurta ile lutein ve zeaxantin daha iyi alınabilir.

Çoğu zaman bu mümkün olmadığı için bu maddelerin dışarıdan alınımı Sarı Nokta hastalığı riski olanlar için daha uygun olur. Yumurta sanıldığının aksine düzenli ve uygun miktarda alındığında göz sağlığı için yararlıdır.

Yeşil bitkilerde, özellikle ıspanak, kabak, kıvırcık, karalahana, pırasa ve bezelyede lutein ve zaeksantin bulunuyor. 7.5 gram ıspanak veya 100 gram pişmiş kabak, 14.5 mg lutein içerir.

Omega-3 kullanımı, Sarı Nokta hastalığının gelişimini durdururken; iltihap önleyici, sinir koruyucu, antiromatizmal ve anti oksidan etkileri ile de tüm vücuda yararlı etki gösterir. Bu yararlı etkileri görebilmek için yüksek düzey Omega-3 alınması gerekir. Bu da yaklaşık haftada 500 gram kılçıksız balık eti demektir. Bu kadar yoğun balıketi tüketimi genellikle zor olduğundan, bunun dışarıdan alımı, Sarı Nokta riski olanlar için daha uygundur.

HAMUR İŞİNİ KESİN
Somon, uskumru ve ton balığı gibi derin su balıklarını yemeniz gerekiyor. Çünkü yüzeysel su balığı alırsanız, çevre kirliliğinden dolayı ağır metalleri de almış olursunuz. Ancak insanlar bunları bilemez. Bunun için de bilinçli merkezlere başvurmaları gerekiyor.

Yüksek karbonhidrat alımı da Sarı Nokta hastalığını ilerletir. Bu yüzden, diyetten karbonhidratları, özellikle şeker ve hamur işi besinleri çıkarmak hastalığın gelişim riskini azaltır.