Kabızlık Sorununa Çözüm Yolları


Günlük hayatı olumsuz etkileyen, kilo vermenize engel olan kabızlık beslenme alışkanlıklarınızla yapacağınız doğru değişikliklerle önlenebilir. Kabızlığın nedenleri ve giderilmesi için çözüm yolları bu yazıda!
Kabızlık Sorununa Çözüm Yolları
6351D197A2F76B9DCEFA99B8B280 - Kabızlık Sorununa Çözüm Yolları

Kabızlığın çözümü için öncelikle nedenlerini araştırmak ve yaşam biçiminizde varsa değiştirmek gerekir. Keten tohumu, barbunya, brokoli gibi lif oranı yüksek gıdaları az tüketmek, aşırı miktarda kırmızı et yemek, az su içmek, tuvalete çıkma ihtiyacını ertelemek, ilaç kullanımı gibi faktörler kabızlığa neden olabilmektedir. Şimdi, kendinizi göz önünden geçirin ve hatalı davranışlarınızı belirleyin.
Kabızlığı önlemek için öneriler;
Günde tek öğün beslenmek yerine sık ve az yemeye gayret edin. Yavaş yemek yediğinizde mide tarafından daha kolay sindirilir ve boşaltım sistemine gönderilir.
Yediğiniz her lokmayı iyice çiğneyin. Parçalanmış yiyecekler midede daha kolay sindirilir. Bu yöntem aynı zamanda formunuzu korumaya da yardımcı olur.
Sabah uyandığınızda kahvaltı yapmadan önce 1 bardak ılık su için. Bu sayede bağırsaklarınız temizlenecek ve harekete geçecektir.
Gün boyunca 2 litre su içmek cildiniz, kemikleriniz için faydalı olduğu gibi bağırsak hareketleri için de faydalıdır.
Kuru ve taze kayısı bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur. Uyandığınızda aç karna 4-5 adet kayısı yediğinizde değişikliği fark edeceksiniz.
Akşam yemeklerinizde başlangıç olarak çorbayı tercih edin. Mercimek, brokoli gibi lif oranı yüksek besinlerle yapabileceğiniz çorbalar midenizi dinlendirir ve bağırsak hareketlerini dengeler.
Günlük öğünlerinizin birinde mutlaka lif içeren gıdalar tüketin. Salata ve yoğurdun üzerine dökeceğiniz keten tohumu kabızlık çözümü için en etkili yollardan biridir.
Doğanın gücünden faydalanarak kabızlık problemini çözmeniz mümkün. Pırasayı içine pirinç eklemeden zeytinyağlı olarak pişirin. Haftada birkaç kez zeytinyağlı pırasa yemeye özen gösterin. Tadını seviyorsanız çiğ pırasa yemek daha etkili olacaktır.
Uzun süredir kabızlık sorunu yaşıyorsanız mutlaka bir doktora danışın.