Obezite sorununa bağlı olarak ‘sihirli formüller’ olarak görülen besin desteklerinin kullanımına talep de artıyor.


Talep artıyor

Bütün dünyanın sorunlarından biri haline gelen obezite Türkiye’de de her geçen gün artıyor. Obezite sorununa bağlı olarak ‘sihirli formüller’ olarak görülen besin desteklerinin kullanımına talep de artıyor.

Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uzman Diyetisyen Tuğçe Aytulu konuyla ilgili önemli bilgiler veriyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezitenin görülme sıklıklığı artmaktadır. Şişmanlığın getirdiği tıbbi zorluklara ek olarak diyet ve egzersiz yapmanın zorlukları da düşünüldüğünde zayıflamak için reçetesiz satılan besin desteklerinin kullanımına olan talep de artmıştır.

“Sihirli formüller” olarak görülüyor

Bu durumda bazı kişilerde besin desteği kullanılarak sanki yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya gerek olmayacağı inancı doğmaktadır.Bu yüzden bazı besin destekleri “sihirli formüller” olarak görülebilmektedir.

Besin desteklerinin popüleritesindeki bir sebep de “doğal” olanın “güvenli” olduğu inancıdır.Bu inanç genel olarak bir çok toplumda yaygındır.Oysa ki bu ürünlerin de belirli kullanım şekli ve belirli dozları olmalıdır.Bununla beraber bir çok ilacın da bitki kökenli olduğunu ama aynı zamanda yan etkileri olabileceğini düşünürsek doğal olanın her zaman güvenli olmayabileceğini de tahmin etmek zor olmaz.